Sektor kosmiczny i energetyczny — to w nich swoje doświadczenia naukowe przy projektowaniu elektroniki wykorzystuje IRES Technologies.

Po dwóch latach działalności spółka wyróżnia się realizacją projektów z branży kosmicznej i energetycznej. Wśród nich odnaleźć można prace związane z przygotowaniem oprogramowania do testowania podsystemów satelity, który ma zostać wystrzelony w kosmos, a także układu akwizycji danych pomiarowych dla eksperymentu z dziedziny fizyki plazmy, czy innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu energetycznego.

— W projektach kosmicznych, część wysyłana w przestrzeń, to „wisienka na torcie”. Większość prac, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie systemów satelitarnych realizowana jest na Ziemi. Muszą one zostać zaprojektowane i przetestowane w sposób, który zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia awarii — mówi dr Jarosław Szewiński, prezes spółki IRES Technologies.

Spółka współpracuje z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Dzięki tej współpracy może korzystać z Parku Naukowo-Technologicznego „Świerk”, co dla jej badań i projektów jest niezwykle istotne.

— W pracy dla branży kosmicznej ważne jest doświadczenie, które zdobyliśmy w projektach badawczych. Jednym z nich był międzynarodowy eksperyment Polar, w ramach którego opracowałem pokładowe systemy elektroniczne dla satelity badawczego — opowiada Dominik Rybka współzałożyciel spółki.

Opracowane przez niego rozwiązania polecą w kosmos już we wrześniu 2016 r. Zadaniem tego eksperymentu jest pomiar polaryzacji promieniowania gamma pochodzącego z rozbłysków GRB, będących np. wynikiem wybuchu supernowej. Od 2015 r. IRES Technologies jest członkiem Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

— Nasz potencjał i doświadczenie pozwalają wnieść wymierny wkład w rozwój polskiego sektora kosmicznego. Uczestnictwo w Związku daje nam możliwość łączenia się w konsorcja i większe podmioty, dzięki którym będziemy w stanie realizować większe projekty — stwierdza Jarosław Szewiński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj