Materiały półprzewodnikowe stanowią filar rozwoju naszej cywilizacji. Dla przykładu są one kluczowym elementem wszelakich urządzeń elektronicznych takich jak komputery czy smartfony. W ostatnich latach diody półprzewodnikowe oświetlają nasze domy oraz są niezbędnym elementem budowy samochodów elektrycznych. Wszystkie te wspaniałe urządzenia zawdzięczamy tzw. półprzewodnikom trójwymiarowym, które do początków XXI wieku dominowały również w badaniach fundamentalnych. Odkrycie na początku obecnego stulecia grafenu, który o ironio sam nie jest półprzewodnikiem, wywołał bum w badaniach dwu-wymiarowych półprzewodników w tym dichalkogenków metali przejściowych, mówi dr inż. Michał Baranowski z Politechniki Wrocławskiej odpowiedzialny za projekt pt. „Hybrydowe struktury półprzewodników III-V i dichalkogenków metali przejściowych dla emiterów pojedynczych fotonów”.

W kontekście samego projektu, w ostatnich  latach  możemy  stale  obserwować  rosnące  zainteresowanie  nieklasycznymi kwantowymi źródłami światła, tj. takimi emiterami, które mogą emitować tylko jeden foton na cykl wzbudzenia lub są w stanie emitować tak zwaną parę splątanych fotonów. Zainteresowanie to wynika z potrzeb bezpiecznych protokołów komunikacyjnych i metrologii. Jak dotąd udało się wytworzyć wiele źródeł pojedynczych fotonów, w których najbardziej interesujące do zastosowania  w  rzeczywistości są  te bazujące na ciałach  stałych.  Wynika  to  z  faktu,  że rozwiązania oparte na kryształach mogą być stosunkowo łatwe do zintegrowania z istniejącą elektroniką i mogą być wytwarzana przy pomocy dobrze rozwiniętej technologii.  Niemniej jednak  nadal  istnieje  kilka  problemów,  które  należy rozwiązać, kontynuuje naukowiec.

dr inż. Michał Baranowski

Główny cel projektu?

W tym projekcie zbadamy ten fascynujący sposób tworzenia emiterów pojedynczych fotonów. Chcemy połączyć dobrze ugruntowaną technologię nanostruktur półprzewodnikowych III-V z monowarstwami dichalkogenów metali przejściowych w celu kontroli położenia i właściwości emiterów  pojedynczych  fotonów.  Oczekujemy, że poprzez  zmianę  kształtu  lub  materiału nanostruktur będziemy  mogli kontrolować  właściwości  optyczne emiterów pojedynczych fotonów. Stworzenie takich hybrydowych struktur może otworzyć nową drogę do skalowalnej produkcji  wydajnych emiterów pojedynczych fotonów.  Jednak  aby  osiągnąć  to głębokie zrozumienie zjawisk fizycznych zachodzących w heterostrukturach dichalkogenków metali przejściowych z półprzewodnikami III-V jest potrzebne, co jest ogólnym celem tego projektu, podsumowuje dr inż. Baranowski.

Życzymy samych sukcesów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj