Farmacja jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Firmy z tego sektora szukają coraz bardziej zaawansowanych technologii, które pozwolą im stworzyć jeszcze skuteczniejsze leki. Gedeon Richter jako globalny, innowacyjny koncern farmaceutyczny również postanowił zainwestować w prace badawcze związane z nanotechnologią, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić pacjentom i lekarzom dostęp do szerokiej gamy produktów oraz wysoce zaawansowanych terapii.
Centrum badań ma stać się właśnie rozbudowywane laboratorium Gedeon Richter. W ramach projektu powstanie pierwsza w Polsce jednostka specjalizująca się w technologii otrzymywania nanocząstek w skali produkcyjnej spełniająca standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania. Warto zaznaczyć, że to właśnie w naszym kraju zlokalizowano jedno z trzech największych centrów badawczo-rozwojowych w całej grupie Gedeon Richter. O zaangażowaniu spółki w rozwój nowych leków, może świadczyć fakt, że w działach badawczych firmy pracuje prawie 15% ogółu zatrudnionych pracowników, a tylko w roku 2017 przeznaczono blisko 20 mln złotych na prowadzone przez nich prace.
Inteligentny rozwój w branży farmaceutycznej
Obszarem w którym Gedeon Richter postanowił silnie zaznaczyć swoją obecność na rynku farmaceutycznym jest nanotechnologia. Jest ona w tej chwili najszybciej rozwijającą się dziedziną wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań. W obszarze farmacji, na świecie prowadzonych jest szereg badań mających na celu uzyskanie nanocząstek w formie nanosfer, nanokapsułek czy liposomów, które mają na celu poprawę właściwości farmakodynamicznych oraz farmakokinetycznych.
Agenda badawcza Gedeon Richter zakłada prowadzenie prac badawczo-rozwojowych polegających na opracowaniu metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek. Projekt zakłada również opracowanie metod analitycznych potwierdzających jakość otrzymanego produktu zgodnie z wytycznymi i najwyższymi standardami obowiązującymi w EU. Dzięki temu leki oparte o substancje czynne w formie nanocząstek opracowane w nowym laboratorium Gedeon Richter, będą charakteryzowały się większą dostępnością biologiczną oraz mniejszą liczbą działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa.
Rozbudowa obecnej infrastruktury
W chwili obecnej Infrastruktura B+R Gedeon Richter Polska znajduje się na powierzchni ok. 1600 mkw. W jej skład wchodzą: Pracownia Form Leków, Pracownia Analityczna oraz Oddział Półtechniki. Dodatkowo obok infrastruktury B+R istnieje zaplecze produkcyjne, które stanowi wybudowana w 1998 roku nowoczesna fabryka. Zakład ten daje ogromne możliwości dalszego rozwoju, spełniając jednocześnie wszystkie standardy i wymagania obowiązujące w Unii Europejskiej. W ramach projektu planowana jest rozbudowa części B+R o dodatkową jednostkę specjalizującą się w opracowaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek.
Pierwsze projekty badawcze
Nowopowstała infrastruktura umożliwi rozpoczęcie pierwszych projektów badawczych z obszaru nanotechnologii. Jeden z nich polega na opracowaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych z klasy BCS IV w formie nanocząstek, mających zastosowanie w technologii wytwarzania produktów leczniczych. W wyniku prac powstanie produkt leczniczy, który będzie charakteryzował się szybszym efektem terapeutycznym, wyższą skuteczność i poprawioną wchłanialnością w porównaniu do leków obecnych na rynku farmaceutycznym. Równolegle do prac nad substancją czynną w nowej formie zostaną opracowane metody analityczne potwierdzające jakość otrzymanego produktu zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.
Rozbudowa istniejącego laboratorium o jednostkę zajmującą się nanotechnologią jest dowodem, na to, że firma Gedeon Richter Polska jest innowacyjną firmą dla której inwestowanie w działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje jest kluczową kwestią. Projekt ten to nie tylko możliwość dalszego rozwoju, ale także wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskiego rynku farmaceutycznego oraz polskich pacjentów.