Farmacja jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Firmy z tego sektora szukają coraz bardziej zaawansowanych technologii, które pozwolą im stworzyć jeszcze skuteczniejsze leki. Gedeon Richter jako globalny, innowacyjny koncern farmaceutyczny również postanowił zainwestować w prace badawcze związane z nanotechnologią, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić pacjentom i lekarzom dostęp do szerokiej gamy produktów oraz wysoce zaawansowanych terapii.

Centrum badań ma stać się właśnie rozbudowywane laboratorium Gedeon Richter. W ramach projektu powstanie pierwsza w Polsce jednostka specjalizująca się w technologii otrzymywania nanocząstek w skali produkcyjnej spełniająca standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania. Warto zaznaczyć, że to właśnie w naszym kraju zlokalizowano jedno z trzech największych centrów badawczo-rozwojowych w całej grupie Gedeon Richter. O zaangażowaniu spółki w rozwój nowych leków, może świadczyć fakt, że w działach badawczych firmy pracuje prawie 15% ogółu zatrudnionych pracowników, a tylko w roku 2017 przeznaczono blisko 20 mln złotych na prowadzone przez nich prace.

Inteligentny rozwój w branży farmaceutycznej
Obszarem w którym Gedeon Richter postanowił silnie zaznaczyć swoją obecność na rynku farmaceutycznym jest nanotechnologia. Jest ona w tej chwili najszybciej rozwijającą się dziedziną wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań. W obszarze farmacji, na świecie prowadzonych jest szereg badań mających na celu uzyskanie nanocząstek w formie nanosfer, nanokapsułek czy liposomów, które mają na celu poprawę właściwości farmakodynamicznych oraz farmakokinetycznych.
Agenda badawcza Gedeon Richter zakłada prowadzenie prac badawczo-rozwojowych polegających na opracowaniu metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek. Projekt zakłada również opracowanie metod analitycznych potwierdzających jakość otrzymanego produktu zgodnie z wytycznymi i najwyższymi standardami obowiązującymi w EU. Dzięki temu leki oparte o substancje czynne w formie nanocząstek opracowane w nowym laboratorium Gedeon Richter, będą charakteryzowały się większą dostępnością biologiczną oraz mniejszą liczbą działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Rozbudowa obecnej infrastruktury
W chwili obecnej Infrastruktura B+R Gedeon Richter Polska znajduje się na powierzchni ok. 1600 mkw. W jej skład wchodzą: Pracownia Form Leków, Pracownia Analityczna oraz Oddział Półtechniki. Dodatkowo obok infrastruktury B+R istnieje zaplecze produkcyjne, które stanowi wybudowana w 1998 roku nowoczesna fabryka. Zakład ten daje ogromne możliwości dalszego rozwoju, spełniając jednocześnie wszystkie standardy i wymagania obowiązujące w Unii Europejskiej. W ramach projektu planowana jest rozbudowa części B+R o dodatkową jednostkę specjalizującą się w opracowaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek.

Pierwsze projekty badawcze
Nowopowstała infrastruktura umożliwi rozpoczęcie pierwszych projektów badawczych z obszaru nanotechnologii. Jeden z nich polega na opracowaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych z klasy BCS IV w formie nanocząstek, mających zastosowanie w technologii wytwarzania produktów leczniczych. W wyniku prac powstanie produkt leczniczy, który będzie charakteryzował się szybszym efektem terapeutycznym, wyższą skuteczność i poprawioną wchłanialnością w porównaniu do leków obecnych na rynku farmaceutycznym. Równolegle do prac nad substancją czynną w nowej formie zostaną opracowane metody analityczne potwierdzające jakość otrzymanego produktu zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.
Rozbudowa istniejącego laboratorium o jednostkę zajmującą się nanotechnologią jest dowodem, na to, że firma Gedeon Richter Polska jest innowacyjną firmą dla której inwestowanie w działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje jest kluczową kwestią. Projekt ten to nie tylko możliwość dalszego rozwoju, ale także wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskiego rynku farmaceutycznego oraz polskich pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj