Granie w gry na komórce nie musi być bezproduktywne. A eksperymenty naukowe nie muszą mieć tradycyjnej formy. Ekonomiści z amerykańskiej uczelni – w tym Polak – opracowali grę na smartfon – Blues and Reds – dzięki której zdobywają informację o tym, jak podejmuje się decyzje.

Konrad Grabiszewski jest profesorem ekonomii na University of Miami (USA). „Razem z kolegą z wydziału – Alexem Horensteinem – stworzyliśmy pierwszy na świece >>mobile experiment<<” – opisuje PAP badacz. Wyjaśnia, że chodzi o grę na smartfony (systemy iOS i Android), która jest dla nich źródłem danych do badań naukowych.

W grze „Blues and Reds” gracze mają do pokonania 58 poziomów. Każdy poziom to osobne zadanie. Gracz na zmianę z komputerem wybierają drogę dla pojazdu kosmicznego (RoboToken). Gracz dąży do tego, żeby w ostatnim ruchu pojazd wylądował na niebieskim polu, a komputer – chce zakończyć na czerwonym. Chodzi o to, żeby pokonać przeciwnika.

„Co nas interesuje z naukowego punktu widzenia? Dla nas najważniejsze jest to, ilu graczy jest w stanie przejść poszczególne poziomy. Ma to istotne znaczenie dla zrozumienia, jak ludzie postrzegają i rozwiązują problemy strategiczne” – deklarują badacze. Projekt ma rzucić nowe światło na teorię gier. I pozwoli rozwinąć coraz dokładniejsze teorie związane z zachowaniami podczas interakcji.

„Opracowaliśmy Blues and Reds, żeby lepiej zrozumieć, które zadania interaktywne ludzie są w stanie rozwiązać i aby odkryć, co sprawia, że jedne problemy są dla nich trudniejsze niż inne” – piszą badacze o swoim projekcie.

Zwracają uwagę, że warto w naukach społecznych korzystać z nowych możliwości, jakie dają urządzenia mobilne. Podkreślają, że dzięki nowym technologiom można np. prowadzić lepsze eksperymenty i docierać – potencjalnie – do milionów odbiorców. A dzięki temu uzyskiwać bardziej reprezentatywne wyniki.

Gra „Blues and Reds” jest całkowicie bezpłatna i nie ma w niej reklam. Szczegóły na stronie projektu: http://www.bluesandreds.com/

źródło: PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj