Laboratorium Leprince-Ringuet (LLR) bada wzajemne zależności między fizyką cząstek elementarnych a kosmologią, przeprowadzając eksperymenty z fizyki wysokich energii i neutrin, a także z układami teleskopów i satelitami do astronomii gamma.
Leprince-Ringuet Laboratory (LLR) to laboratorium fizyki cząstek elementarnych Francuskiego Narodowego Instytutu Fizyki Jądrowej i Cząstek (IN2P3). Laboratorium znajduje się pod wspólnym nadzorem francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i École Polytechnique. LLR zostało założone w 1936 roku przez Louisa Leprince-Ringueta jako pierwsze laboratorium badawcze École Polytechnique i od początku było poświęcone badaniu jąder atomowych, promieni kosmicznych oraz znajomości fizyki cząstek elementarnych. Aktualny program badawczy obejmuje fizykę cząstek i ciężkich jonów w dużych zderzaczach, astronomię gamma (γ), fizykę neutrin, rozwój nowych technik akceleracji plazmy oraz detektory do zastosowań w wiązkach hadronów w terapii raka.
W astronomii wysokich energii promieniowania γ LLR przyczynił się do budowy Teleskopu Dużego Obszaru (LAT) satelity Fermi, który został wystrzelony w czerwcu 2008 roku i nadal dostarcza niezbędnych danych do eksperymentów fizyki cząstek elementarnych i promieni γ w Zakres energii od 50 MeV do 300 GeV. Laboratorium nadzorowało mechanikę kalorymetru, jednego z trzech podsystemów instrumentu. Składa się z 16 modułów, z których każdy zawiera 96 sztabek jodku cezu (CsI) utrzymywanych w lekkich pęcherzykach wykonanych z materiału kompozytowego. Niecały rok po wystrzeleniu Fermi-LAT odkrył już kilkanaście nowych pulsarów, pozostałości jądra masywnej gwiazdy po wybuchu supernowej, emitujących jedynie w zakresie promieniowania γ. Zbieranie danych trwa do dziś i obejmuje ponad 5000 źródeł promieniowania γ w najnowszym katalogu, a Fermi zaobserwował ostatnio zdarzenia zbiegające się z wykryciem fal grawitacyjnych przez interferometry LIGO i VIRGO. Jesienią 2022 roku Fermi wykrył najjaśniejszy rozbłysk gamma w historii obserwacji (GRB 221009A), o najwyższej całkowitej energii równoważnej izotropowo, jaką kiedykolwiek zaobserwowano (1 × 1055 erg) i drugiej co do wielkości jasności równoważnej izotropowo (9,9 × 1053 erg/s).