O nowoczesnej i innowacyjnej firmie tworzonej przez młodych inżynierów z prezesem spółki FastLogic dr. inż. Kamilem Grabowskim, rozmawia Michał Wiechoczek.

Jesteście Państwo młodym i dynamicznym zespołem specjalistów. Jaka jest geneza FastLogic?

5 lat temu wraz z moim wspólnikiem, Adamem Piotrowskim, obroniliśmy doktoraty i poszukiwaliśmy pomysłu na dalszy rozwój. W trakcie pracy akademickiej wspólnie zrealizowaliśmy nasz pierwszy projekt dla przemysłu, którym była karta pomiarowa. Przedsięwzięcie to okazało się dla nas wielkim wyzwaniem, ale dało nam też dużą satysfakcję. Projekt stał się impulsem do wspólnego stworzenia firmy. Zaczynaliśmy bardzo skromnie, od małego, białego pokoju. Przestrzeń ta okazała się jednak dla nas za mała- potrzebowaliśmy zarówno większego biura, jak i zespołu. W krótkim czasie przeszliśmy od prac inżynierskich do prowadzenia poważnego biznesu. Aktualnie w spółce pracuje 18 inżynierów. W naszej firmie łączymy kompetencje pracowników akademickich z doświadczeniem wypracowanym w przemyśle.  Choć wymogi projektów realizowanych dla biznesu są zupełnie inne od realizowanych na uczelni to każdy z nich niesie w sobie nutkę badawczą. . Realizujemy projekty dla kontrahentów w kraju, jak i poza granicami.

Jednym z Państwa projektów jest system wąskopasmowej komunikacji PLC dla lokalnych urządzeń pomiarowo-wykonawczych. Jak jest jego charakterystyka?

Jest to przedsięwzięcie związane z opracowaniem sieci czujników w oparciu o łącza na sieciach niskiego napięcia do zastosowania w warunkach domowych lub półprzemysłowych. Jego geneza sięga naszych pracach nad systemami HVAC dla jednego z naszych pierwszych klientów. Problemem systemów HVAC jest konieczność opomiarowania budynku tj. stworzenia sieci czujników, oraz sterowania rozproszonymi elementami wykonawczymi, np. przepustnicami powietrza. Kiedy zastanawialiśmy się nad rozwiązaniami HVAC dla dużych obiektów mieliśmy do wyboru 2 rozwiązania – kablowe oraz radiowe. Pierwsze jest trudne do wykonania szczególnie w starszych budynkach. Drugie bywa zawodne zwłaszcza w strefach wysoko zubranizowanych. Zaczęliśmy pracować nad rozwiązaniem hybrydowym, tj. łącznością PLC, jednak na początku naszej działalności projekt ten okazał się dla nas zbyt zaawansowany. Do powrotu do prac skłonił nas rozwój rynku rozwiązań i urządzeń radiowych oraz rozmowy z zaprzyjaźnionymi firmami, które zwracały uwagę na wady obecnie oferowanych systemów.

Postanowiliśmy podjąć wyzwanie i stworzyć system składający się z miniaturowego modemu, który można zintegrować z istniejącymi czujnikami przewodowymi, który będzie odbierał informację z sieci czujników i przekazywał informacje za pośrednictwem sieci 230 V. Takie hybrydowe rozwiązanie wykorzystuje niskie częstotliwości komunikacji radiowej z rozwiązaniami przewodowymi – tam, gdzie jest prąd, następuje przepływ informacji z czujników. Do tej pory na rynku nie było inteligentnego rozwiązania PLC – my chcemy stworzyć system, który będzie uczył się w oparciu o dane pobierane z otoczenia i adaptował do warunków pracy sieci. Jesteśmy po pierwszej fazie badań systemu, które pozwoliły nam na wysunięcie wielu ciekawych wniosków. Jest to nasz pierwszy projekt realizowany w ramach dofinansowania z NCBR.

Swoim kontrahentom umożliwiacie Państwo współpracę krótkoterminową oraz długoterminową, która z nich cieszy się większym zainteresowaniem?

Każdy zakres naszej działalności cieszy się podobnym zainteresowaniem. W ramach współpracy długofalowej oferujemy bieżącą pomoc w rozwiązywaniu problemów technologicznych naszych klientów. Realizujemy również dużo projektów krótkoterminowych – każde z nich stawia przed nami zawsze nowe wyzwania.

Jednym z Państwa największych atutów jest dobrze wyposażone laboratorium oraz warsztat. Co wchodzi w ich skład?

W ostatnim czasie nasze laboratorium istotnie się rozrosło dzięki realizacji projektu z dofinansowaniem z NBCR. Pozwala to na prowadzenie inżynierskich badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), dzięki temu możemy wstępnie ocenić czy nasze projekty natrafią na problemy w akredytowanych laboratoriach w zakresie badań jakości CE. Przeprowadzamy również zaawansowaną diagnostykę zarówno projektowanych jak i powierzonych urządzeń, np. wymagających różnorakiego serwisu. Jest to znaczny komfort dla naszych klientów. Dysponujemy wysokiej jakości aparaturą pomiarową, która umożliwia rozwój i testy urządzeń radiowych wraz z analizą ich energooszczędności, co jest szczególnie istotne w rosnącym segmencie internetu rzeczy (IoT). Warsztat jest moim osobistym konikiem. Posiadamy magazyn z ponad 57 tys. komponentów, które umożliwiają nam szybkie tworzenie prototypów urządzeń. Przygotowane prototypy spełniają zarówno wysokie normy techniczne, jak również estetyczne. Jesteśmy szczególnie dumni z naszej nowoczesnej maszyny BGA-Rework ERSA HR600/2, umożliwiającej półautomatyczny montaż nawet najmniejszych układów BGA o wysokiej powtarzalności procesu. Zarówno w naszym laboratorium, jak i warsztacie zawsze stawiamy na jakość – korzystamy przede wszystkim z aparatury, urządzeń i komponentów najwyższej klasy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj