Polacy opracowali innowacyjną technologię pozwalającą na lokalizację obiektów i osób w przestrzeniach zamkniętych. – Może być wykorzystywana w wielu branżach, od logistyki przez budownictwo, po systemy bezpieczeństwa – mówi Mateusz Kuszner, prezes zarządu IndoorNavi.
Początki elbląskiej spółki IndoorNavi to połowa 2016 roku. Mateusz Kuszner i jego zespół postawili sobie za cel stworzenie systemu lokalizacji w przestrzeniach zamkniętych i monitorowanie obiektów i ludzi w czasie rzeczywistym. Spółka może pochwalić się już pierwszymi efektami.
Obecnie trwa realizacja prac badawczych i rozwojowych, które w efekcie umożliwią przygotowanie wersji demonstracyjnej. Pierwsze wyniki tych prac są bardzo obiecujące.
– Zestaw przez nas opracowany już teraz pozwala na przetestowanie systemu lokalizacji przez daną firmę i ocenę czy ta technologia jest dla niej interesująca – mówi Mateusz Kuszner. Finalna wersja systemu ma być gotowa w 2018 roku. IndoorNavi będzie w tym czasie ulepszać integrację m.in. z urządzeniami mobilnymi, rozwijać algorytmy lokalizacyjne oraz pracować nad nowymi kanałami komunikacji.
– Nasza platforma przeznaczona jest dla innych firm, które tworzą swoje rozwiązania w oparciu o naszą technologię – wyjaśnia Mateusz Kuszner. System opracowany i udoskonalany przez IndoorNavi ma szerokie zastosowanie. – Dla przykładu instalacja naszego systemu w centrum logistycznym umożliwia monitorowanie ruchu wózków widłowych, co pozwala optymalizować koszty i czas. Dzięki systemowi możemy monitorować osoby poruszające się po naszym centrum logistycznym lub dowolnej firmie, instytucji czy budynku. Wszystko ma służyć bezpieczeństwu i optymalizacji kosztów – wyjaśnia Kuszner.
System przesyła informacje o lokalizacji w czasie rzeczywistym. Na bieżąco można więc monitorować np. dostęp osób do danych działów firmy czy budynku. Administrator ma też na bieżąco podgląd ile osób w danym momencie znajduje się wewnątrz. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku np. pożaru. – Służby ratownicze dzięki informacji z naszego systemu wiedzą ile osób i w jakiej części budynku aktualnie się znajdują – tłumaczy Kuszner. Przyjazny jest też system obsługi – oparty na aplikacji mobilnej lub serwerowej.
Realizację projektu pt. „Rozwinięcie zagadnienia Smart Building w oparciu o opracowaną technologię IndoorNavi do lokalizacji w czasie rzeczywistym osób i obiektów w przestrzeni zamkniętej” umożliwiła dotacja przyznana w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, Działanie 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw” przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu na jego realizację prace badawcze nad rozwojem tej technologii znacznie przyśpieszyły.