Maraton tworzenia gier komputerowych – Ludum Dare 40 – organizują w weekend studenci Politechniki Łódzkiej. 40 uczestników game jamu będzie miało 41 godzin na stworzenie gry związanej z zadanym tematem, który pozostaje tajemnicą, aż do rozpoczęcia imprezy.
Wydarzenie będzie lokalną edycją globalnego konkursu tworzenia gier Ludum Dare, który wystartuje na całym świecie w nocy z piątku na sobotę. Jego uczestnicy mają 72 godziny na stworzenie grywalnego prototypu, po których muszą swoje gry zamieścić na stronie ldjam.com.
„Ze względu na uczelniane obowiązki zdecydowaliśmy, że nasz game jam będzie trwał 41 godzin. Po tym czasie twórcy gier wybiorą – ich zdaniem – najfajniejszą. Game jam ma być poniekąd konkursem naukowym, ale jednocześnie dobrą zabawą” – zapowiada przewodnicząca organizującej wydarzenie sekcji Twórców Gier koła naukowego KINo – Digital Night Studio, Natalia Wylezińska.
Ludum Dare obchodzi w tym roku 15. rocznicę istnienia. Obecnie ma on głównie formę online, aby mogli wziąć w nim udział uczestnicy z całego świata.
Globalnie game jam rozpocznie się w sobotę o godz. 3 nad ranem czasu polskiego. W Łodzi 40 uczestników spotka się w Brukowa Business Center.
W trakcie imprezy kompletna zawartość gry tworzona jest od podstaw, a więc uczestnicy muszą wykonać całą pracę designera, programisty, grafika komputerowego i level-designera. Pozwala to wyłonić najbardziej wszechstronnych uczestników na podstawie prototypów gier.
O koło godz. 20 w niedzielę twórcy prześlą gotowe prototypy gier do organizatora, a ponieważ sam „Ludum Dare” trwa dłużej, uczestnicy łódzkiego maratonu będą mieli jeszcze ponad dobę na ich udoskonalenie w domu. Muszą dopracować gry do godz. 3 nad ranem we wtorek 5 grudnia – czyli czasu zakończenia maratonu tworzenia gier na całym świecie.
Światowy ranking 40. edycji Ludum Dare ogłoszony zostanie 29 grudnia, po zakończeniu głosowania w internecie.
Grudniowy game jam jest już drugim organizowanym w tym roku przez studentów wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej. Według organizatorów do udziału zgłasza się coraz więcej osób spoza uczelni, głównie licealistów.
Stworzone podczas poprzednich edycji łódzkiego maratonu gry osiągały sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Gra „Unicell” powstała na PŁ podczas Ludum Dare 34 zajęła pierwsze miejsce w konkursie Imagine Cup 2016 w kategorii Games. Natomiast gra „Divine Marbles” powstała podczas Ludum Dare 38 w kwietniu tego roku, dotarła do TOP 3 w kategorii Mobile Games podczas 9. Finału Konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. (PAP)
szu/ zan/