Proszek, który usuwa z wody drobinki mikroplastiku opracowali naukowcy z Australii. Może on być następnie „odcedzony” przy użyciu magnesu – informuje pismo „Chemical Engineering Journal”.

Innowacyjny sposób na szybkie usuwanie mikroplastiku z wody opracowali naukowcy z RMIT University w Melbourne (Australia). Jak zaznaczyła kierująca badaniami prof. Nicky Eshtiaghi, podczas gdy usuwanie mikroplastiku z wody dotychczasowymi metodami może zająć kilka dni, opracowany przez jej zespół tani i zrównoważony sposób pozwala osiągnąć lepsze wyniki w jedną godzinę.

Chodzi o adsorbent w postaci proszku, który usuwa mikrodrobiny plastiku 1000 razy mniejsze niż te wykrywane i usuwane obecnie przez oczyszczalnie ścieków. Adsorbent został z powodzeniem przetestowany w warunkach laboratoryjnych, a jego wynalazcy planują nawiązać współpracę z przemysłem i dalej rozwijać swoją metodę.

„Struktura nanofilarowa, którą opracowaliśmy w celu usunięcia tego zanieczyszczenia, którego nie można zobaczyć, ale które jest bardzo szkodliwe dla środowiska, jest poddawana recyklingowi z odpadów i może być używana wielokrotnie – zapewniła prof. Eshtiaghi. – To wielka wygrana dla środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Ponieważ nanomateriał zawiera żelazo, można użyć magnesów do łatwego oddzielenia mikroplastiku i zanieczyszczeń od wody. Został zaprojektowany tak, aby przyciągać mikroplastiki bez tworzenia wtórnych zanieczyszczeń lub śladu węglowego.

https://naukawpolsce.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj