Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” od 65 lat działa na rzecz branży chemicznej i całej gospodarki kraju, uzyskał 1630 patentów, z których blisko 900 zostało wdrożonych. Jednym z obecnie realizowanych ważnych zadań jest projekt zakładający opracowanie innowacyjnych opakowań dla żywności.

Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” jest świetnym przykładem na to, że sukces innowacji jest uzależniony od wzorowej współpracy biznesu i nauki. – Jest to klucz do tego, by polskie pomysły były w stanie odnieść sukces komercyjny. Jako instytut jesteśmy de facto mostem pomiędzy uczelniami i biznesem. Łączymy kompetencje jednych i drugich – wyjaśnia dr Andrzej Krueger, dyrektor ICSO „Blachownia”.

Kędzierzyńsko-kozielska jednostka naukowa prowadzi lub prowadziła kilkadziesiąt projektów krajowych, międzynarodowych oraz tych związanych z funduszami strukturalnymi.

Jednym z kluczowych jest projekt w ramach konsorcjum, którego Instytut ICSO „Blachownia” jest liderem. W jego ramach nawiązano współpracę z uczelniami – Politechniką Śląską w Gliwicach oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutem Technologii Eksploatacji oraz spółkami Polwax SA, Opakowaniamax Paweł Kołaczek, Natural Fibers Advanced Technologies i Tektura Opakowania Papier SA. Z ramienia ICSO koordynuje go dr hab. inż. Jolanta Iłowska. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG II (wartość projektu: 15.549.799,00 zł).

Celem projektu jest opracowanie nowych opakowań z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych. – Opakowania papierowe i kartonowe dla żywności są w Polsce coraz popularniejsze, ich dział w rynku sięga nawet 50 proc. To bardzo ważna sprawa, by konsumentów zabezpieczyć przed niebezpiecznymi substancjami, które, jako pozostałości farb drukarskich, mogą zawierać kartony z recyklingu – mówi dyrektor Krueger.

Prace w ramach projektu rozpoczęły się w 2016 roku i potrwają jeszcze co najmniej przez rok. O tym, że wszystko idzie zgodnie z planem, zapewnia dyrektor Instytutu. W ramach prac projektowych złożyliśmy już wnioski o przyznanie patentów. W tym momencie możemy śmiało stwierdzić, że wyniki dotychczasowych badań są satysfakcjonujące. Przebadaliśmy i wybraliśmy odpowiednie materiały na opakowania, zbadaliśmy odporność na drobnoustroje, a opracowana emulsja zapewnia bardzo dobrą hydrofobowość impregnowanych materiałów.

Za ten projekt Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj