Moduły termoelektryczne znajdują zastosowanie w energetyce, elektronice i elektrotechnice do konstrukcji generatorów, sensorów, przetworników i mikroukładów chłodzących elementy elektroniczne czy w urządzeniach chłodniczych powszechnego użytku.
– Materiały termoelektryczne służą do bezpośredniej konwersji energii cieplnej na energię elektryczną. Jest to powszechnie pożądane zjawisko, czyli generowanie energii elektrycznej z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów funkcjonalnych – materiałów termoelektrycznych. Podobnie jak panele fotowoltaiczne, które wykorzystują promieniowanie słoneczne, generatory termoelektryczne zamieniają ciepło na energię elektryczną, mówi dr Rafał Zybała z Politechniki Warszawskiej.
Gdzie można zastosować właśnie tę technologię?
– Technologie są stosowane w przemyśle kosmicznym, militarnym i wielu inny dziedzinach przemysłu. W przyszłości poprzez zastosowanie specjalnych generatorów TE możemy liczyć na wzrost sprawności i efektywności działających urządzeń cieplnych np. silników spalinowych w samochodach.
Czy ten projekt w kwestii komercjalizacji można nazwać egzotyką?
– Projekt realizowany na PW dotyczy nanomateriałów termoelektrycznych i rzeczywiście kwestia komercjalizacji, przy naukowym podejściu nie jest kluczowa. Ale to naukowe podstawy dają szanse na wdrożenie przełomowych technologii.
Podobnie było z panelami fotowoltaicznymi, a także samochodami elektrycznymi, które jeszcze niedawno były traktowane jak SF. Mało kto wierzył, że można stworzyć samochód na prąd. Wiele technologii, które postrzegano jak egzotykę naukową 20 lat temu, dzisiaj funkcjonuje wokół nas. Ja również tak postrzegam technologię termoelektryczną, której czas jest przed nami. Jej przejście do życia codziennego można nazwać bardzo wymagającą drogą”.
– Warto zaznaczyć, że wiele urządzeń np. lodówki samochodowe czy systemy stabilizacji temperatury np. sensorów podczerwieni, wykorzystują materiały termoelektryczne, kończy naukowiec.
Narodowe Centrum Nauki, projekt nr 2016/23/D/ST8/02686
Sebastian Wach