Planety, w tym Mars, od lat jest badany pod kątem możliwości funkcjonowania na nim organizmów żywych. Tym razem naukowcy odkryli mech, który dzięki swojej strukturze mógłby znieść warunki panujące na czerwonej planecie.
Ciekawe odkrycie zaprezentowano na łamach czasopisma „The Innovation”, a stoją za nim badacze z Chińskiej Akademii Nauk w Urumczi. Ci pod laboratoryjną lupę wzięli gatunek mchu obecny na pustyni Mojave, w Tybecie i Antarktydzie. Mech hodowano w specjalnych warunkach, zbliżonych do tych, panujących na Marsie – zadbano o odpowiednią temperaturę, ciśnienie, występowanie gazów i promieniowanie UV. Obserwacja pozwoliła na wysnucie interesujących wniosków. Okazało się, że że mech nie tylko przetrwał w ekstremalnych warunkach, ale nawet – po siedmiu dniach ekspozycji – był w stanie zacząć wzrastać. Zespół badaczy złożony z ekologów i botaników zauważył, że rośliny, które były suszone przed ekspozycją, radziły sobie lepiej w marsjańskich warunkach.
Mech prekursorem marsjańskiej ekspansji?
Niezależni naukowcy podkreślają, że większość roślin nie jest w stanie wytrzymać stresu związanego z podróżami kosmicznymi, a wyniki badań chińskich badaczy wskazują, że pustynny mech może przetrwać działania niektórych naprężeń, które występują podczas lotu. Wśród ograniczeń naukowcy wskazują jednak, że przeprowadzone eksperymenty nie pokazują czy mech może być znaczącym źródłem tlenu w warunkach marsjańskich oraz tego, czy może się on rozmnażać.
Przeczytaj także: Transfer internetowy z niespotykaną dotychczas prędkością