O najnowszych projektach, poprawie warunków życia mieszkańców i planach na przyszłość opowiada burmistrz Miasta Łuków – Dariusz Szustek.

Łuków jest miejscowością na Lubelszczyźnie, która posiada najniższy wskaźnik bezrobocia w całym województwie.

– Bezrobocie w Łukowie wynosi zaledwie 4%, więc jeżeli ludzie mają pracę to oczekują od miasta tego, by zapewniło im warunki do spędzania czasu wolnego.  Naszym celem jest stworzenie miasta przyjaznego mieszkańcom. Dlatego inwestujemy m. in. w infrastrukturę rekreacyjno-sportową, czego przykładem jest nowoczesny kompleks basenów letnich, kąpielisko nad zalewem Zimna Woda, ogólnodostępne korty tenisowe.

Zaangażowanie w rozwój miasta przejawia się między innymi w realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych i krajowych. Wśród czterech kluczowych wymienić można: termomodernizację budynku szkoły podstawowej, modernizację  instalacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych oraz budowę drogi rowerowej nad rzeką Krzną. Ostatnia z wymienionych inwestycji, uzyskała dofinansowanie w wysokości 236 tysięcy zł i jest najnowszą ideą, która zostanie zrealizowana na koniec października br.

– Będzie to rodzaj bulwaru, składający się z trzech pasów. Jeden z nich to ścieżka, która może być wykorzystywana do jazdy m.in. na rowerze. Drugim elementem będzie pas zieleni dla uprawiających m.in. nordic walking, narciarstwo biegowe. Trzecim będzie ścieżka dla pieszych i przystanie dla kajaków. Wszystko zostanie rozdzielone pasem zieleni. Pojawią się też ozdobne lampy i ławki solarne, na których będzie można nie tylko odpocząć, ale i naładować swoje urządzenia mobilne. Bulwar dzięki temu będzie adresowany do różnych grup wiekowych – podsumowuje Dariusz Szustek.

Siła miasta tkwi w jego nieustannym rozwoju. Jak dodaje burmistrz Łukowa, rozwijane są kolejne plany inwestycyjne:

– Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie nam dofinansowania w wysokości 10 mln zł na dalszą modernizację zalewu Zimna Woda. Mamy w planach wyciąg do nart wodnych, park linowy, boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz plac zabaw. Powstanie również Lokalne Centrum Animacji Społecznej. W międzyczasie przystąpiliśmy do budowy wodociągu, kanalizacji i zaplecza sanitarnego. Będziemy dalej inwestować w infrastrukturę miejską. Rozpoczęliśmy też prace dotyczące budowy bloku, przeznaczonego dla 50-ciu rodzin w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jest dużo osób, które mimo zasobów nie posiadają zdolności kredytowej więc myślę, że znajdzie się odpowiednia ilość rodzin, które zechcą w takim bloku zamieszkać. Jeżeli zapotrzebowanie będzie większe, przystąpimy do budowy kolejnych.

Pozytywnym aspektem miejscowości jest też położenie przy międzynarodowej linii kolejowej, która umożliwia dojazd pociągiem do stolicy w 1,5 godzin.

– Myślę, że kolej i planowana rozbudowa autostrady sprawią, że nasze miasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów – podsumowuje Dariusz Szustek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj