Dokładnie 16 lipca 1969 r. rozpoczęła się misja kosmiczna, która zmieniła bieg historii – Apollo 11, dzięki której 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. Szczęśliwcem okazał się amerykański astronauta Neil Armstrong.
Do wiekopomnej chwili doszło dokładnie 16 lipca 1969 roku, o godzinie 13:32. To właśnie wtedy rakieta Saturn V wystartowała z Kennedy Space Center na Merritt Island na Florydzie. W przełomowej dla całego świata misji wzięło udział łącznie trzech astronautów. Dowódca Neil A. Armstrong i pilot Edwin E. Aldrin Jr („Buzz”) wylądowali na powierzchni Księżyca, zaś Michael Collins pozostał w orbitującym wokół Srebrnego Globu module dowodzenia. Powodzenie misji zapewniła najnowocześniejsza, jak na tamte lata, rakieta napędzana paliwem ciekłym Saturn-V, o wysokości ponad 110 metrów i średnicy 10 metrów. Została zaprojektowana przez zespół pod kierownictwem byłych projektantów niemieckich rakiet V2 – Wernhera von Brauna i Artura Rudolpha w instytucie Marshall Space Flight Center. W projekt zaangażowane były firmy Boeing, North American Aviation, Douglas Aircraft Company oraz IBM. Stąd nic dziwnego, że koszt programu Apollo wyniósł zawrotną sumę około 25 miliardów dolarów.

Pierwsi ludzie na Księżycu wpłynęli na dorobek naukowy
Księżyc okazał się miejscem kluczowych obserwacji naukowych, stanowił także swoiste laboratorium, w którym jedyny naturalny satelita Ziemi poddawany był wielu eksperymentom. Astronauci robili zdjęcia, nagrywali filmy, zebrali 21,55 kilograma próbek skał. Umieścili też na księżycowym gruncie amerykańską flagę oraz odbłyśnik do odbijania wysyłanych z Ziemi wiązek laserowych, co pozwoliło precyzyjnie mierzyć odległość z Ziemi do Księżyca. Armstrong i Aldrin spędzili na powierzchni Księżyca łącznie 21 godzin i 36 minut (w tym 2 godziny – poza lądownikiem). Potem wystartowali, wrócili do modułu dowodzenia na orbicie, a nim – z powrotem na Ziemię. Przełomowa misja zakończyła się 24 lipca 1969 o godzinie 16:50:35 i trwała 8 dni, 3 godziny, 18 minut i 35 sekund.
Przeczytaj także: Myszy z typowym dla człowieka układem immunologicznym