Sezon alergiczny rozpoczął się na dobre, co jest okazją do tego, aby przedstawić projekt polsko-czeskiego zespołu badawczego mogący pomóc alergikom na całym świecie. 

Alergia to jedna z chorób cywilizacyjnych, która rozwija się mniej więcej od lat 80 XX wieku. Dotyka ludzi w różnym wieku, a jedną z jej najbardziej powszechnych form jest alergia wziewna.

Prof. Sabina Górska i dr Agnieszka Razim z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN wraz z dr Martinem Schwarzerem oraz dr Dagmarą Srutkovą z Laboratorium Gnotobiologii, Instytutu Mikrobiologii, Czeskiej Akademii Nauk opracowali obiecującą metodę łagodzenia objawów alergii, wykorzystującą probiotyczne szczepy bakterii. Micronose, bo tak brzmi nazwa projektu, zakłada opracowanie spersonalizowanej terapii alergii z użyciem korzystnych dla naszego organizmu mikroorganizmów.

W praktyce chodzi o stworzenie preparatów bakteryjnych, które będą nakierowane na walkę z alergią wziewną powodowaną przez pyłki wielu roślin.

W badaniach wykazaliśmy, że niektóre szczepy łagodzą objawy alergii wziewnej. Zażywane w odpowiednim momencie i przez odpowiedni okres czasu są w stanie niwelować pewne symptomy alergii wziewnej – wyjaśniadr hab. inż. Sabina Górska. Bakterie, które wyselekcjonowaliśmy, były przedmiotem badań naukowych trwających ponad 10 lat – dodaje. 

W przyszłości Micronose chce opracowywać preparaty dostosowane do specyfiki mikrobiomu nosa różnych pacjentów, przez co leczenie będzie jeszcze bardziej skuteczne.

Naukowczynie dysponują gotowym do komercjalizacji rozwiązaniem, popartym wieloletnimi badaniami. Są otwarte na współpracę z inwestorami w celu wprowadzenia preparatu na rynek. Życzymy powodzenia we wcielaniu pomysłu w życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj