Niemal każdego dnia za pośrednictwem mediów otrzymujemy wiadomości o nowych odkryciach naukowych i przełomach w rozwoju technologicznym. Stale przesuwamy granicę ludzkiego poznania. Przykłady można mnożyć: postępy w rozwoju AI, wykorzystanie szczepionek opartych na technologii mRNA, czy podbój kosmosu przez prywatne przedsiębiorstwa. Obecnie, nad nowoczesnym rozwiązaniem dla rynku pracy i edukacji, pracuje Instytut Badań Edukacyjnych.

Mikropoświadczenia – prosta recepta na skomplikowane problemy

Pojawianie się nowych technologii powoduje nieustający popyt na wykwalifikowanych pracowników. To właśnie z potrzeby dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy powstała idea mikropoświadczeń (ang. mircocredentials). Czym są? To cyfrowa forma certyfikatów. Pozwalają szybko i w nowoczesnej formie pokazać to, co umiemy, jakie mamy kompetencje czy umiejętności lub od razu przedstawić całe portfolio, które zwróci uwagę pracodawcy.

Ideę mikropoświadczeń urzeczywistniają Digital Badges, czyli cyfrowe odznaki. Wydawane są za pomocą specjalnego oprogramowania, które koduje informacje w pliku graficznym odznaki. Najbardziej znaną formą są Open Badges opracowane w 2013 roku przez Mozilla Foundation. Od tamtego czasu są one stale rozwijane w celu zwiększenia bezpieczeństwa i dodania lub poprawienia istniejących funkcjonalności.

Odznaki przyznawane są osobom przez uczelnie, firmy, czy inne podmioty publiczne na podstawie konkretnych kryteriów. Za kryteria i jakość wydania odpowiada wydawca danej odznaki, a za udowodnienie wymagań – jej przyszły posiadacz. Bezpieczeństwo zapewnia standard Open Badges 2.0, który przewiduje podwójną, automatyczną weryfikację poprawności i autentyczności odznaki.

Mikropoświadczenia, szczególnie z wykorzystaniem standardów Open Badges, stają się swoistą mapą drogową na drodze naszej kariery. Cyfrowe formy potwierdzania umiejętności pozwalają na określenie naszego punktu na ścieżce edukacyjnej. To z kolei wyznacza optymalną drogę do celu, jakim są pożądane kwalifikacje, umiejętności czy nowa praca.

W Instytucie Badań Edukacyjnych opracowywany jest system Odznaka+ do wydawania, przechowywania i zarządzania cyfrowymi mikropoświadczeniami w standardzie Open Badges.

Autor: Michał Nowakowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj