Tłoczenie jest jedną z metod obróbki plastycznej, która poprzez zastosowanie różnorodnych technik pozwala na kształtowanie i łączenie metalowych elementów oraz nadawanie im w sposób szybki i powtarzalny niemal dowolnych kształtów.

Technologia ta ma szczególne znaczenie w masowej produkcji części metalowych. Tłocznia MM Systemy w Kątach Opolskich to jedna z najnowocześniejszych fabryk na Opolszczyźnie. Zakład należy do grupy H. Muhr GmbH & Co. KG Zentralverwaltung z siedzibą w Wenden (Niemcy). W skład grupy wchodzą również: Muhr Metalltechnik (Niemcy) oraz MM Technics (USA).

Firma nieustannie rozwija działalność, czego dowodem mogą być projekty unijne, dzięki którym wdrażane są kolejne pomysły i innowacje.

Aktualnie z tłoczni w Kątach Opolskich do niemieckiego koncernu BMW trafia ponad 60 podzespołów do BMW serii 3, które na skalę światową produkowane są tylko tutaj.

Specjalizacją firmy jest ograniczenie wagi detali. Jest ona unikatowa i objęta ochroną patentową. Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala na przygotowanie produktu znacząco lżejszego, przy zachowaniu jego pełnych parametrów technicznych.

– Wystartowaliśmy z branżą automotive i dziś już wiemy, że zdobyte doświadczenie możemy wykorzystać w branży meblarskiej, kolejowej, RTV AGD czy w branży budowlanej – wszędzie tam, gdzie elementy metalowe poddawane są obróbce plastycznej i kładziony jest duży nacisk na ich wagę – co bezpośrednio ma przełożenie na korzyści ekonomiczne. Chcemy rozwijać się w temacie lekkich konstrukcji, które stanowią naszą przewagę rynkową. Opracowana przez MM Systemy Sp. z o.o. technologia gwarantuje zużycie mniejszej ilości materiałów, ograniczenie ilości procesów oraz produkcję wielkoseryjną. Udowodniliśmy sobie wiele, przekonując do siebie koncern BMW, teraz chcemy wykorzystać możliwości, jakie daje rynek w Polsce, poprzez procesy, które poznaliśmy, i doświadczenie, jakie mamy, otwierając się na nowe branże – mówi Roland Krause, prezes MM Systemów.

Prezes Krause podkreśla, że od początku postawił na młodych, ambitnych pracowników, których kreatywność nie jest naznaczona rutyną wieloletniego doświadczenia. Młody zespół, szukający wyzwań i nowych kierunków rozwoju, okazał się strzałem w dziesiątkę przy technologii, której możliwości dotąd nie były w pełni wykorzystywane. Firma stawia także na mocną współpracę z obszarem nauki, m.in. z Politechniką Opolską, Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu oraz Instytutem Fraunhofera.

Realizowany przez MM Systemy Sp. z o.o. projekt pn. „Wdrożenie innowacji na skalę światową w zakresie wielkoseryjnej produkcji części dla branży automotive” otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacyjne technologie przyszłości”.

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj