Prof. dr hab. Katharina Boguslawski jest naukowcem z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Główne obszary, jakimi się zajmuje to rozwijanie nowych metod chemii kwantowej oraz narzędzi do analizy funkcji falowych w oparciu o splątanie kwantowe orbitali.
Wraz z zespołem rozwija autorski pakiet obliczeniowy „PyBEST”, który tworzony jest w ramach projektu naukowego „Engineering a Novel, Diverse, Library-based Electronic Structure Suit for Molecular Design” finansowanego przez NCBR.
Pracujemy nad ulepszeniem rozwijanego w mojej grupie badawczej otwarto-źródłowego programowania o nazwie „PyBEST”. Nadrzędnym celem badań finansowanych przez NCBR jest przystosowanie PyBEST’a do pracy z kartami graficznymi i nowoczesnymi bibliotekami. Dzięki temu możliwa będzie optymalizacja kodu a co za tym idzie możliwość pracy na większych układach występujących w organicznych ogniwach fotowoltaicznych – wyjaśnia Pani Katharina.
Badania realizowane są z założeniem otwartego dostępu do zasobów nauki dla każdego. Platforma może być używana także w szkołach do celów edukacyjnych, np. na lekcji chemii. Projekt realizowany jest przez międzynarodowe grono naukowców posiadających doświadczenie w wielu dziedzinach, m. in. chemii, fizyce oraz informatyce.
Jakub Maksymowicz