Uniwersytet Morski w Gdyni udostępni on-line unikatowe zbiory naukowo-historyczne związane ze szkolnictwem morskim.

Uczelnia realizuje projekt o nazwie „Udostępnianie zbiorów naukowo-historycznych dziedzictwa polskiego szkolnictwa morskiego”, który zapewni utrzymanie, digitalizację oraz udostępnienie on-line zasobów o znacznej wartości naukowej w skali ogólnokrajowej.

– W trakcie kilkudziesięciu lat gromadziliśmy sukcesywnie eksponaty bardzo ciekawe nie tylko dla historyków Polski morskiej, ale także dla pasjonatów. Chcemy uświadomić społeczeństwu, że w naszej uczelnianej jednostce paramuzealnej znajdują się bardzo ciekawe zbiory, które mogą poszerzyć wiedzę o polskiej marynarce handlowej, szkolnictwie morskim, morskiej historii, tradycji i kulturze – wyjaśnia kierownik projektu mgr Joanna Stasiak.

Projekt pozwoli zachować i kultywować pamięć o zasłużonych ludziach morza oraz ich osiągnięciach, a także promować uczelnię i jej wszechstronny ponadstuletni dorobek.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu MEiN Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

­– Jako najstarsza uczelnia morska w kraju uznaliśmy, że warto podjąć działania, które pozwolą szerzej zapoznać  społeczeństwo z historią i specyfiką polskiego szkolnictwa morskiego. Liczymy także, że przyczynią się do ewentualnego dalszego przekazywania cennych  pamiątek związanych z uczelnią i morzem również przez osoby, które aktualnie mieszkają poza granicami kraju – dodaje prorektor ds. nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG.

Zasoby będą udostępnione w formie cyfrowej (skany 2D i 3D) na stronie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in.: bandera galowa z 1930 r., którą podnosił ówczesny minister przemysłu i handlu, sztandar z tego samego roku, przekazany przez społeczeństwo Tczewa, eksponaty związane z Darem Pomorza, telegrafy ze statków, XIX-wieczny oktant czy stare sekstanty. 

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj