Politechnika Gdańska zwiększy dostępność cyfrową zasobów wiedzy. O projekcie z dr inż. Pawłem Lubomskim rozmawia Jakub Maksymowicz.
Czym dokładnie jest Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy?
Jest to platforma łącząca świat nauki z szeroko rozumianym społeczeństwem informacyjnym. Chodzi tutaj w szczególności o naukowców i przedstawicieli świata biznesu, ale również innych odbiorców, np. uczestników kursów on-line czy studentów. System jest publiczny i dostępny nieodpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby.
Jakie są główne cele projektu?
Głównym celem projektu jest ułatwienie dostępu do informacji na temat zasobów Uczelni i jednostek współpracujących. Chodzi tu głównie o przejrzystą prezentację infrastruktury i zgromadzonego potencjału badawczego. Ten cel realizujemy właśnie poprzez stworzenie inteligentnej platformy, która ułatwi nawiązywanie relacji między jednostkami naukowymi i przedstawicielami biznesu.
Chęć udostępnienia swoich zasobów wyraziły również inne uczelnie i podmioty. Jak wygląda ich zaangażowanie w projekt?
Tak, już nawet na etapie pisania wniosku projektowego, kilka uczelni wyraziło zainteresowanie. Później, kiedy udostępnialiśmy pierwszą publiczną wersję platformy pojawiło się wiele zapytań. Dotyczyły one głównie tego, w jaki sposób można się zintegrować z platformą. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów dotyczących zasad przekazywania danych.
Jakie są główne grupy docelowe i czy system stworzy pole dla współpracy świata nauki i biznesu?
Identyfikujemy dwie główne grupy docelowe. Pierwsza z nich to świat nauki, dla którego oferujemy informacje o tym czym się zajmujemy oraz jaką posiadamy infrastrukturę i kompetencje. Liczymy, że przyczyni się to wzrostu rozpoznawalności naszych naukowców oraz nawiązywania szerszej współpracy naukowej – krajowej i międzynarodowej. Dużą wartością dla świata nauki jest również udostępnianie pełnych treści artykułów naukowych.
Druga grupa to szeroko rozumiany świat biznesu, przemysłu itp. Coraz więcej działań w ramach budowania gospodarki innowacyjnej powinno być realizowanych wspólnie przez przedsiębiorców oraz świat akademicki.
Czy właśnie z tych doświadczeń wziął się pomysł aby udostępniać i usystematyzować zgromadzoną przez Uczelnię wiedzę?
Dokładnie tak! MOST Wiedzy powstał właśnie na bazie obserwacji dotychczasowej współpracy Politechniki Gdańskiej z biznesem. Zauważyliśmy, że brakuje rozwiązania, które w przejrzysty i nakierowany na potrzeby użytkownika sposób przedstawi aktualne i rzetelne dane. Do podobnych wniosków doszliśmy również przyglądając się bliżej współpracy pomiędzy pracownikami naukowymi, którzy czasami nie mają świadomości czym zajmują się koledzy z innej jednostki. Taka sytuacja nie sprzyja tworzeniu zespołów interdyscyplinarnych i warto ją zmienić.
Czy uważają Państwo, że jest to początek tego typu inicjatyw i inni wezmą przykład z Politechniki Gdańskiej?
MOST Wiedzy wpisuje się w inicjatywę Otwartego Dostępu (ang. Open Access). Powstała ona na zachodnich uczelniach i dopiero zaczyna rozwijać się w Polsce. Wymaga ona promocji wśród pracowników naukowych, pokazywania zalet i korzyści płynących z otwierania danych i wyników badań. Jestem przekonany, że będzie się coraz bardziej rozwijać również na polskich uczelniach, ponieważ stymuluje do nawiązywania nowych relacji i współpracy. A sukcesy odnosi się najczęściej zespołowo.
Co wyróżnia projekt na tle innych podobnych przedsięwzięć?
Jest kilka wyróżników projektu, które sprawiają iż jest on unikalny. Przede wszystkim są to zgromadzone unikalne dane o multidyscyplinarnym charakterze. Mało jest rozwiązań, które prezentują tak kompleksową informację. Kolejne to otwartość i interoperacyjność. Dostęp do danych jest publiczny, bezpłatny oraz zrozumiały dla ludzi, jak i innych systemów. Istotnym aspektem jest wbudowana inteligencja – system prezentuje informacje w sposób kontekstowy, ukierunkowany na konkretnego odbiorcę i dostosowany do tego, czego on szuka.
Jakie według Państwa będą długofalowe efekty funkcjonowania platformy?
MOST Wiedzy mając na celu nawiązywanie relacji R2B przyczyni się do skrócenia dystansu pomiędzy światem biznesu i nauki oraz promocji tej współpracy. W dłuższej perspektywie powinno to wpłynąć na wzrost innowacyjności gospodarki. Dodatkowo pozwoli na większą promocję pojedynczych naukowców, co powinno przełożyć się na propozycje udziałów w innowacyjnych, multidyscyplinarnych projektach.
Jakie są założenia co do etapów realizacji systemu i kiedy będzie w pełni dostępny?
We wrześniu 2017 zakończyliśmy pierwszy etap – udostępniliśmy informacje w obszarze dla nauki. Portal jest dostępny pod adresem mostwiedzy.pl. W chwili obecnej pracujemy nad prezentacją oferty dla biznesu oraz otwarciem na inne zainteresowane uczelnie. Cały projekt kończy się w czerwcu 2019 roku.
Projekt Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST Wiedzy jest współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.