Onkologia to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Ta poczyniła już znaczny postęp, wiele wyzwań jednak nadal przed nią. Tym razem szwedzcy naukowcy opracowali kolejne przełomowe rozwiązanie, którym jest nanorobot, służący do zabijania komórek nowotworowych.

Wyniki odkrycia, którego dokonano w szwedzkim Karolinska Institutet, zaprezentowane zostały na łamach czasopisma naukowego „Nature Nanotechnology”. Naukowcom udało się stworzyć wcześniej złożone z sześciu peptydów sześciokątne struktury, których kontakt z powierzchnią komórki prowadzi do jej zniszczenia. Badacze od lat pracowali nad budowaniem struktur w nanoskali przy użyciu DNA jako budulca nazywanego origami DNA. Obecnie naukowcom udało się wykorzystać tę technikę do stworzenia tak zwanego wyłącznika awaryjnego, który aktywuje się w odpowiednich warunkach. Efektem ich żmudnej pracy jest nanorobot, zabijający komórki nowotworowe u myszy. Ukryta w nanostrukturze robota „broń” jest eksponowana jedynie w kwaśnym mikrośrodowisku nowotworu, co pozwala oszczędzać zdrowe komórki.

Nanorobot już wykazał swoją skuteczność

Obiektem badań z wykorzystaniem nanorobota były wcześniej wspomniane już myszy. Wstrzyknięcie nanorobotów nastąpiło u gryzoni z guzami raka piersi. Zastosowanie nowatorskiego rozwiązania spowodowało 70-procentowe zmniejszenie wzrostu guza w porównaniu z myszami, którym podano nieaktywną wersję nanorobota. Teraz badacze chcą sprawdzić, czy nanoroboty wykażą skuteczność również w przypadku bardziej zaawansowanych modeli nowotworów, które bardziej przypominają prawdziwą ludzką chorobę. Autorzy badań chcą także zbadać, czy możliwe jest lepsze ukierunkowanie nanorobota poprzez umieszczenie na jego powierzchni białek lub peptydów, które specyficznie wiążą się z określonymi typami nowotworów. Kolejne etapy badań mają wykazać także ewentualne skutki uboczne, mogące wystąpić w przypadku zastosowania terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj