CIM-mes Projekt Sp. z o.o. opracowuje innowacyjną technologię powłok przeciwporostowych

Warszawska firma pracuje nad projektem badawczym, dotyczącym opracowania innowacyjnej technologii wytwarzania warstwy zabezpieczającej urządzenia pracujące w wodzie przed zarastaniem mikroorganizmami. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Przyklad zarastania_2Walka z problemem zarastania biologicznego elementów urządzeń pracujących w otwartym środowisku wodnym trwa już od dawna i dotyczy ujęć wody, zasuw, filtrów, rur itp. Najbardziej popularną metodą radzenia sobie z tym kłopotem jest stosowanie biobójczych farb przeciwporostowych, bądź usuwanie mikroorganizmów mechanicznie.

Obecnie nikt jednak nie oferuje technologii, nad którą pracuje Cim-Mes Projekt Sp. z o.o. Chcemy nadać powierzchniom elementów działających pod wodą właściwości, które uniemożliwią przyczepianie się do nich mikroorganizmów. – tłumaczy Armen Jaworski, prezes zarządu firmy.

Inspiracją w naszych działaniach jest natura. To ona odnajduje najlepsze rozwiązania, a my poprzez uważną obserwację próbujemy ją naśladować. Doskonałym przykładem jest tutaj płatek róży, który dzięki właściwościom supehydrofobowym nie pochłania wody, ani nie utrzymuje jej na swojej powierzchni. Odwzorowanie takiej właściwości na powierzchni materiałów metalowych pozwoli uzyskać nam zamierzony efekt dodaje Janusz Krasucki, wiceprezes zarządu. Projekt zakończy się w 2017 roku a jego wyniki zostaną wdrożone na rynku europejskim.


logo_CIMmes-page-001

CIM-mes Projekt Sp. z o.o. istnieje od 1987 r. Głównym kierunkiem zainteresowania firmy jest rozwijanie i wprowadzanie nowych technologii do przemysłu. Przedsiębiorstwo działa na pograniczu nauki i przemysłu, wprowadzając innowacje naukowe do rzeczywistych aplikacji i procesów przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj