Wynik w piłce nożnej jest wypadkową wielu czynników, w tym warunków meteorologicznych i klimatycznych.”Może za 4-5 lat normą będzie to, że sztaby trenerskie będą miały specjalistów, którzy powiedzą, jak przygotować się do gry w danych warunkach”.

Temperatura otoczenia, wilgotność i inne czynniki meteorologiczne, w których prowadzone są sesje treningowe i rozgrywane mecze piłkarskie, powinny być brane pod uwagę przez sztaby szkoleniowe do przewidywania zdolności wysiłkowych zawodników i przyjęcia odpowiedniej strategii gry.

Badania dotyczące tego zagadnienia rozpoczął od piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 r., gdzie wilgotność była bardzo duża a temperatury wysokie, co dla piłkarzy z takich stref klimatycznych jak nasza stanowiło nie lada wyzwanie. Kolejne mistrzostwa – w 2018 r. w Rosji – wiązały się z jeszcze innym problemem – przemieszczaniem się zawodników pomiędzy ośrodkami treningowymi, a miejscami rozgrywania meczów położonymi w różnych warunkach środowiskowych. Aspekt wpływu meteorologii na wydajność piłkarzy powrócił w badaniach nad MŚ w Katarze.

„Podczas MŚ w Rosji zobaczyliśmy na przykład, że te drużyny, które przemieszczały się w strefach czasowych ze wschodu na zachód, zajęły istotnie wyższe miejsca w turnieju. Także te drużyny, które miały ośrodki treningowe i rozgrywały swoje mecze w tych samych strefach czasowych, miały lepsze wyniki w zawodach”.

Wyniki takich badań mogą być wykorzystane do projektowania jak najbardziej zindywidualizowanych programów treningowych. Ich celem byłoby zwiększenie adaptacji fizjologicznych zawodników poprzez symulację specyficznych warunków gry. Zdaniem rozmówcy PAP odpowiednie przygotowanie, w oparciu o najnowszą wiedzę naukową i uwzględniające wszelkie czynniki, może pomóc zawodnikom utrzymać lub nawet zwiększyć aktywność o wysokiej i bardzo wysokiej intensywności w rozgrywanych meczach. Jest to szczególne ważne w przypadku turniejów odbywających się w skrajnie odmiennych warunkach klimatycznych, jednak – co podkreślają badacze – nabiera znaczenia także w obliczu globalnego ocieplenia i wynikających z niego, związanych z upałami, zagrożeń dla zdrowia. A są one szczególnie dotkliwe podczas imprez sportowych.

Na przykład podczas Mistrzostw Świata FIFA 2014 klimat Brazylii stał się poważnym problemem dla wielu europejskich drużyn piłkarskich. Pod wpływem stresu cieplnego powtarzające się sprinty i skoki zawodników były osłabione w porównaniu do warunków umiarkowanych. Efekt ten występował pomimo dowodów na to, że zawodnicy dostosowują wzorce swojej aktywności fizycznej do upałów (np. zmniejszając łączny i intensywny dystans biegowy), aby zachować zdolność do wykonywania okresowych wysiłków sprinterskich, które są wymagane w kluczowych momentach meczu. Wcześniejsze badania dowiodły też, że sportowcy rywalizujący w temperaturach powyżej 28 st. C doświadczają „stresu cieplnego” i zmniejszają aktywność o wysokiej intensywności oraz wysiłki sprinterskie.

www.naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj