100 mln zł na dofinansowanie projektów realizowanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 7. edycji konkursu „Projekty aplikacyjne”. Nabór wniosków potrwa od 1 do 31 lipca br.

Głównym celem konkursu jest znaczące zwiększenie skali wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych, niezbędnych dla rozwoju rodzimych przedsiębiorstw oraz poprawy ich pozycji konkurencyjnej. „Projekty aplikacyjne” są realizowane dzięki środkom z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój z Funduszy Europejskich – informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Innowacyjne projekty, które otrzymują wsparcie w konkursie służą gospodarce i społeczeństwu. Dlatego od początku funkcjonowania programu +Projekty aplikacyjne+ w pięciu konkursach przeznaczyliśmy już łącznie ponad 600 mln zł na nowatorskie projekty polskich naukowców i przedsiębiorców” – mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. „Wkrótce poznamy również projekty wybrane do dofinansowania w 6. konkursie, do którego NCBR wydłużyło nabór, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców w czasie epidemii koronawirusa w Polsce” – uzupełnia minister Murdzek.

Nabór wniosków potrwa od 1 do 31 lipca br. Regulamin konkursu nie wskazuje konkretnego obszaru badawczego, ale niezbędne jest, aby projekty wpisywały się w tzw. „krajową inteligentną specjalizację”. Eksperci ocenią także opłacalność wdrożenia pod kątem tego, czy pomysły mają potencjał rynkowy i czy znajdą klientów. Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu musi wynosić co najmniej 1 mln zł.

Jak informuje NCBR, o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie konsorcja, złożone maksymalnie z pięciu podmiotów, w skład których wejdzie co najmniej jedna jednostka naukowa i co najmniej jedno przedsiębiorstwo. Ubiegające się o wsparcie projekty powinny obejmować realizację zarówno badań przemysłowych, jak i eksperymentalnych prac rozwojowych lub wyłącznie tych ostatnich. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe. Podobnie jak w przypadku innych konkursów NCBR, finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, miejsce realizacji projektu musi znajdować się w regionie słabiej rozwiniętym (tj. poza województwem mazowieckim).

Program „Projekty aplikacyjne” cieszy się dużym zainteresowaniem wnioskodawców. W dotychczas zrealizowanych 5 konkursach dofinansowanie uzyskało ponad 120 projektów.

„W każdej edycji konkursu przyjmujemy zgłoszenia od licznej grupy bardzo różnorodnych wnioskodawców, których pomysły odpowiadają na wyzwania naszego życia w wielu obszarach. Siłą inicjatywy jest połączenie doświadczenia naukowców i przedsiębiorców. W ramach ich współpracy efekty prac badawczych, które niejednokrotnie zostałyby tylko w laboratorium lub na sali wykładowej, dzięki konkursowi są komercjalizowane i wdrażane” – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z rozwiązań, których rozwój wsparły środki z programu „Projekty aplikacyjne” jest innowacyjny na rynku transportu morskiego projekt AVAL, który otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 9,2 mln zł. Tworzące go polskie konsorcjum naukowo-przemysłowe włączyło się w bardzo intensywny dziś nurt badań nad autonomicznością statków morskich. Rezultatem projektu jest technologia autonomicznej nawigacji morskiej wspieranej przez dron obserwacyjny.

Więcej informacji o 7. konkursie „Projekty aplikacyjne” oraz naborze wniosków jest dostępnych na stronie NCBR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj