Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło piąty konkurs w strategicznym programie badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne INFOSTRATEG”. Zakres tematyczny konkursu obejmuje automatyczną detekcję obiektów topograficznych. Na dofinansowanie innowacyjnych projektów instytucja planuje przeznaczyć 13 milionów złotych.

Głównym celem programu jest rozwój polskiego potencjału sztucznej inteligencji poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących AI i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Realizacja programu ma również pozwolić na: utworzenie zbiorów danych testowych i stworzenie na ich bazie standardów wyboru najlepszych rozwiązań, znaczące zwiększenie aktywności rynkowej polskich zespołów informatycznych, zastosowanie sieci neuronowych w robotyce i automatyzacji, stworzenie narzędzi opartych o technologię blockchain przyspieszających rozwój gospodarki cyfrowej, a także na stworzenie rozwiązań opartych o uczenie maszynowe podnoszących jakość produktów czy usług i efektywność procesów.

– Cyfryzacja w naszym kraju postępuje w ekspresowym tempie. Polscy naukowcy i polscy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał do tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii. Kolejny, piąty już raz, zachęcamy do prowadzenia badań nad przełomowymi technologiami w zakresie sztucznej inteligencji oraz blockchain. Takie prace prowadzone są obecnie na całym świecie. Nie możemy więc zwalniać tempa, żeby nie pozostać w tyle – powiedział dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – W poprzedniej edycji konkursu, rekomendowaliśmy do dofinansowania kilkanaście niezwykle ciekawych projektów. Wśród nich m.in. projekty autonomicznych robotów do zbierania owoców czy inteligentnych asystentów lekarza. Pokazuje to, że firmy mają pomysły i sięgają po środki publiczne, by się rozwijać i zdobywać przewagę na rynku w oparciu o innowacyjne rozwiązania.

Celem piątego konkursu jest stworzenie narzędzi opartych na algorytmach uczenia maszynowego umożliwiających automatyczną detekcję obiektów topograficznych, które zasilają Bazę Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k. Automatyczna detekcja będzie oparta na danych fotogrametrycznych dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Spodziewane korzyści z realizacji projektów to obniżenie kosztów i skrócenie czasu aktualizacji kluczowego rejestru państwa, którym jest baza BDOT10k oraz przyśpieszenie procesów realizacji zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym, planowaniem przestrzennym, analizami środowiskowymi oraz procesami inwestycyjnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj