– Polska ma znaczący potencjał badawczy w dziedzinie sztucznej inteligencji, a my chcemy go aktywować rynkowo, to znaczy przełożyć na konkretne produkty bądź usługi. Ten konkurs to wielka szansa, ale też wyzwanie dla naukowców oraz przedsiębiorców, którzy pasjonują się wykorzystywaniem algorytmów sztucznej inteligencji i technologii ICT do rozwiązywania problemów istotnych społecznie oraz gospodarczo. Zgodnie z założeniami programu strategicznego INFOSTRATEG, wybraliśmy kilka obszarów, w przypadku których komputer jest w stanie wykonać pochłaniające mnóstwo czasu i zasobów zadania nie tylko szybciej, ale także z większą precyzją niż człowiek. Mamy uzasadnioną nadzieję, że najlepsze projekty, które do nas wpłyną, tzn. projekty o dużym potencjale wdrożeniowym, przełożą się na szereg korzyści w postaci poprawy jakości usług, efektywności procesów oraz wsparcia w analizie danych i procesach decyzyjnych m.in. w rolnictwie, żegludze czy transporcie – mówi dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Obecnie w wielu obszarach buduje się, rozwija i ulepsza systemy automatycznej analizy zdjęć satelitarnych, dla uzyskiwania różnego rodzaju informacji geolokalizacyjnej. Jednak eksperci zwracają uwagę, że brakuje narzędzi, które w łatwy sposób pozwalałyby na rozpoznawanie na nich nowych typów obiektów czy też obiektów o różnym charakterze. Dlatego celem projektów realizowanych w ramach pierwszego z tematów VI konkursu INFOSTRATEG.

Korzyści spodziewane z wdrożenia opracowanych rozwiązań są szerokie. To m.in. aktualizacja danych systemów geodezyjnych i kartograficznych z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych i zdjęć z dronów, obserwacja pełzania i osuwania się gruntów; teledetekcja związana ze środowiskiem wodnym, śledzenie wędrówek ryb, monitorowanie żeglugi; monitorowanie zanieczyszczeń; budowa inteligentnych usług informacyjnych w oparciu o zasoby danych satelitarnych.

Alokacja przeznaczona w konkursie na ten obszar to 20 mln zł, maksymalnie 6 mln zł na projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj