Projekty z zakresu m.in. energetyki, turystyki medycznej czy przemysłu włókienniczego będą dofinansowane w ramach pierwszej edycji konkursu Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych (RANB). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło 19 projektów, które podzielą się ponad 55 mln zł.
Wyłonione w konkursie projekty otrzymują dofinansowanie na przeprowadzenie badań przemysłowych czy eksperymentalnych prac rozwojowych wpisujących się tematycznie w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji.
RANB-y są jednym z instrumentów realizacji regionalnych inteligentnych specjalizacji. W oparciu o zgłoszenia od marszałków województw opracowano zestaw komplementarnych obszarów badawczych. Na ich podstawie o dofinansowanie projektów mogły się ubiegać konsorcja złożone z co najmniej jednej jednostki naukowej (lidera) i co najmniej jednego przedsiębiorstwa.
„Globalna konkurencja prowadzi do potrzeby wykształcenia się gospodarczej specjalizacji regionów poprzez wykorzystanie ich dorobku naukowo-badawczego i potencjału przedsiębiorstw. Chcemy wykorzystać te możliwości, dlatego NCBR wybrało najlepsze projekty z różnych części kraju, które będą rozwijane przy wsparciu środków publicznych. W ramach RANB polscy innowatorzy opracują m.in. kompozycje dermatologiczne do stosowania w trakcie radioterapii, materiały termoizolacyjne zawierające grafen czy filtry, które poprawią jakość energii elektrycznej i ograniczą negatywny wpływ energetyki na środowisko” – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
„Obowiązkowym elementem każdego projektu było zaangażowanie przedsiębiorstw, dzięki czemu zwiększyliśmy prawdopodobieństwo komercjalizacji wyników badań. A ich tematyka jest bardzo szeroka: od farmacji przez silniki do jednostek pływających i systemów chłodzenia serwerowni aż po recykling złomu czy folii konserwacyjnej” – wyjaśnia dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.
„Pierwszy konkurs RANB pokazał, że innowatorom z regionów nie brakuje pomysłów, teraz pozostaje nam czekać na pozytywne wyniki ich prac i udane wdrożenia” – dodaje prof. Chorowski.
Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Do NCBR wpłynęło 168 wniosków o dofinansowanie w ramach RANB. Kolejny konkurs planowany jest w przyszłym roku. Więcej szczegółów na stronie: www.ncbr.gov.pl
Źródło: PAP – Nauka w Polsce