Działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju charakteryzują trzy „R”: „Ryzyko”, „Równowaga” i „Rezultat”. Nasz horyzont to nie „mechaniczny” wyścig, ile umów zdążymy podpisać, ale stałe baczenie, ile z ich realizacji zyska polska gospodarka, a pośrednio każdy obywatel.

Rozwijamy sztuczną inteligencję

Potencjał Polski w obszarach związanych z zastosowaniem IT, technologii algorytmicznych i programistycznych daje realną szansę na to, aby obszar sztucznej inteligencji stał się jednym z głównych wehikułów rozwojowych naszego kraju. Wspierając ten proces uruchomiliśmy już dedykowany program strategiczny INFOSTRATEG. Powołaliśmy również spółkę IDEAS, która ma ambicję zostać efektywnym katalizatorem innowacji w obszarze AI związanym z ekonomią cyfrową oraz mocnym łącznikiem pomiędzy nauką i biznesem w tej dziedzinie w Polsce.

Zielono nam

Polska stoi przed wyzwaniami wyznaczonymi przez Zielony Ład UE. NCBR uruchamia inicjatywy wpisujące się w tą europejską strategię. W trybie zamówień przedkomercyjnych uruchomiliśmy dzięki środkom z Funduszy Europejskich szereg projektów np. Oczyszczalnia przyszłości, Innowacyjna Biogazownia czy Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo. Ogłosiliśmy również program sektorowy „Nowe technologie w zakresie energii”. W jego ramach łącznie blisko 380 mln zł na projekty z zakresu energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, technologii wodorowych, magazynów energii i mikrosieci energetycznych i cieplnych trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych.

Wychodzimy poza granice

Chcemy, aby Polacy uczestniczyli w przełomowych, międzynarodowych projektach. Dlatego w ramach Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR działa Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Otworzyliśmy także nasze biuro w Brukseli. Kompleksowo i skutecznie wspieramy polskich naukowców i przedsiębiorców chcących nawiązywać współpracę zagraniczną i realizować innowacyjne projekty, zwłaszcza w programie Horyzont Europa. Nowy program ramowy UE to ogromne możliwości na realizację pomysłów naukowców i przedsiębiorców, ale też na wprowadzanie nowatorskich rozwiązań przez samorządowców czy organizacje pozarządowe.

Przyszłość dzieje się u nas – po więcej zapraszamy na stronę: www.gov.pl/ncbr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj