W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju INNOSTAL ponad 130 mln zł trafi do przemysłu stalowego. „Dofinansujemy 19 projektów. Dzięki temu powstaną bardzo nowoczesne produkty stalowe, które będą wykorzystywane np. w przemyśle kolejowym czy budowlanym” – mów PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Polska była potęgą w dziedzinie przemysłu stalowego, teraz tę pozycję od szeregu lat odbudowujemy” – podkreśla Gowin. Wsparciem dla tego sektora jest program INNOSTAL realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

W pierwszej edycji programu INNOSTAL dofinansowanie otrzyma 19 projektów, dzięki którym mają powstać nowoczesne produkty stalowe wykorzystywane np. w przemyśle kolejowym czy budowlanym.

„Jednym z celów tego konkursu było przebudowanie charakteru polskich hut stali. Krótko mówiąc, będziemy dzięki temu konkursowi mieli produkty dużo nowocześniejsze, dużo tańsze i jednocześnie przyjazne dla środowiska” – wyjaśnia wicepremier Gowin.

Jak dodaje, wdrożenia z badań nad zwycięskimi projektami powinny pojawić się w gospodarce w perspektywie najbliższych 2-3 lat.

„Umożliwiamy i wspieramy rozwój sektora stalowego w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych. Wspólnie z przedsiębiorcami stawiamy cele, których realizacja przyniesie korzyści nie tylko tej branży, ale całemu społeczeństwu. Opracowane dzięki środkom z programu INNOSTAL technologie i rozwiązania przełożą się zarówno na wyższą jakość produkcji, jak i lepszą jakość życia Polaków – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Budżet pierwszego konkursu INNOSTAL wynosił początkowo 120 mln zł, ale został zwiększony do prawie 132 mln zł. Dofinansowanie otrzymały projekty związane m.in. z technologią obróbki cieplnej poprawiającej jakość produktów kutych dedykowanych do pracy w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych dla przemysłu energetycznego, z technologią wytwarzania kształtowników nowej generacji dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Wsparcie finansowe otrzymały także prace nad nowatorskimi, bezpiecznymi szynami kolejowymi, czy projekt związany z efektywnym generowaniem energii elektrycznej z gazów odpadowych z ograniczeniem emisji jonów chloru do środowiska.

Skierowany do przedsiębiorców INNOSTAL jest jednym z 8 programów sektorowych uruchomionych przez NCBR w tym roku. Powstał na wniosek Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego w perspektywie do 2026 roku. Poza tym ma się przyczynić również do zmniejszenia negatywnego oddziaływania firm z tego sektora na środowisko.

W ramach programu sektorowego INNOSTAL planowane jest ogłoszenie jeszcze 3 konkursów. Kolejny konkurs, którego planowany budżet to 95 mln zł, zostanie ogłoszony w III kwartale 2017 r.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj