Rozmowa z dr Judytą Juranek na temat projektu „Rola sygnalizacji Diaph1 w patogenezie neuropatii cukrzycowej”.

Jak można dokładniej zdefiniować neuropatię cukrzycową?

– Neuropatia cukrzycowa jest to choroba nerwów obwodowych wywołanych długotrwałą cukrzycą i stale podwyższonym poziomem cukru we krwi. Neuropatia cukrzycowa prowadzi do zaburzeń czucia obwodowego takich jak mrowienie, nadwrażliwość na ból, czy brak czucia w dłoniach i stopach; problemów ruchowych – trudności z chodzeniem, utrata zdolności wykonywania precyzyjnych ruchów dłoni; a także jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji z powodu owrzodzeń i martwicy stóp. Pomimo intensywnych badań, nie udało się stworzyć spójnego obrazu przyczyn rozwoju neuropatii cukrzycowej, mimo iż jest to schorzenie dotykającej od 60 do 90% wszystkich pacjentów z długotrwałą cukrzycą powyżej 5 lat od rozpoznania.

Czy projekt, badania mogą być innowacyjne w leczeniu cukrzycy?

Tak, badania mogą być innowacyjne w leczeniu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań ze strony obwodowego układu nerwowego. Poznanie dokładnych mechanizmów rozwoju cukrzycy i towarzyszącej jej powikłań na poziomie komórkowym, może stać się kamieniem milowym w naszym podstawowym rozumieniu mechanizmów regulujących procesy neurozwyrodnieniowe, pomagając nam określić nieznane wcześniej molekularne powiązania między złożonymi szlakami sygnałowymi zaangażowanymi w dysfunkcję neuronalną u pacjentów z cukrzycą i stawiając pierwszy krok w kierunku skutecznej profilaktyki i zapobiegania tego i podobnych zaburzeń neurodegeneracyjnych.

DIAPH-1 pełni istotną rolę w badaniach, prawda?

Diaph1 jest białkiem strukturalnym, zaangażowany w proces modyfikacji struktury aktyny oraz regulacji pracy mikrotubuliny na poziomie komórkowym

Jaki jest główny cel projektu?

– Głównym celem projektu jest poznanie roli białka Diaph1 (Diaphanous 1) w rozwoju neuropatii cukrzycowej.

Dziękujemy za rozmowę!

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj