Mitegra to jeden z krajowych liderów produkcji laserów do znakowania oraz automatycznych stanowisk znakujących. Firma stawia na kompleksowy zakres usług, które przybliżył Radosław Miczyński, właściciel firmy.

Mitegra przez lata wypracowała silną pozycję na polskim rynku. Co wyróżnia Państwa na tle licznych konkurencyjnych podmiotów gospodarczych, zajmujących się szeroko rozumianą automatyzacją?

Na pewno działamy wszędzie tam, gdzie nie można dostać typowych maszyn z tak zwanej półki. Podchodzimy do każdego klienta indywidualnie, a grono naszych odbiorców jest bardzo szerokie – od motoryzacji po przemysł medyczny. Należy pamiętać, że maszyny czy ciągi technologiczne wykorzystywane są niemalże w każdej dziedzinie naszego życia. W firmie stawiamy zatem cały czas na rozwój, który podyktowany jest powstawaniem coraz nowszych komponentów do maszyn. Często coś co przed pięcioma laty było nowością, już dziś jest po prostu przestarzałym produktem. Niewątpliwie pomagają nam dostawcy komponentów, którzy rekomendują pewne rozwiązania, a my sukcesywnie wdrażamy je w firmie. To zaś pozwala nam często wyprzedzić konkurencję, która w branży szeroko pojętej robotyzacji jest naprawdę bardzo duża. Coraz częściej wygrywa się nie tyle ceną, co konkretnym rozwiązaniem.

Jednym ze sztandarowych produktów Państwa firmy jest znakowarka Mimark Fiber. Jakby ją Pan scharakteryzował?

Są to urządzenia zapewniające bardzo dużą dokładność, posiadające średnicę plamki lasera – w zależności od zastosowania – o średnicy około 25 µm. Pozwala to na tworzenie bardzo małych oznaczeń lub grawerów – nawet o wysokości 0,1 mm. Największą zaletą naszych znakowarek laserowych jest jednak możliwość znakowania bardzo twardych materiałów – łącznie z węglikami.

Ważnym elementem Państwa działalności jest projektowanie i realizacja automatycznych stanowisk znakujących. Dlaczego w dzisiejszych czasach warto inwestować w automatyzację?

Automatyzacja produkcji to niewątpliwie przyszłość zakładów działających na dużą skalę. Automatyzacja niesie bowiem za sobą przede wszystkim podwyższenie jakości produktów i ich powtarzalność – odpowiednia eksploatacja maszyny powinna pozwolić na jej pracę przez całą dobę przy zapewnieniu tej samej jakości produktów. Wprowadzenie automatyzacji realnie obniża zatem koszty produkcji oraz oszczędza czas, co dla firm jest często kluczowym argumentem. Co ważne, oferowane przez nas automatyczne stanowiska do znakowania są zgodne z europejskimi normami w zakresie urządzeń laserowych, w tym PN-EN 60825-4 „Bezpieczeństwo urządzeń laserowych”, i zgodnie z nimi są projektowane i budowane w klasie I.

Pana firmę wyróżnia także niewątpliwie podejście do klienta. To fachowa obsługa nie tylko do momentu sprzedaży – duży nacisk kładą Państwo także na opiekę posprzedażową.

Dokładnie – ta kwestia stanowi dla nas swoisty priorytet. W szczególności podmioty, które nastawione są na dużą wydajność, pracując często na trzy zmiany, cenią sobie niezawodność. Każda maszyna może jednak ulec awarii. Dla takich firm istotne jest zatem jak najszybsze usunięcie usterki, gdyż często jedna maszyna w ciągu może zaważyć o przestoju całej linii produkcyjnej. My takie wsparcie gwarantujemy i każdą awarię staramy się jak najszybciej usunąć.

Mitegra stale musi dopasowywać się do wymagań rynku. Jakie jeszcze wyzwania stawiają obecnie przed Państwem klienci?

Oprócz typowej automatyzacji i budowy różnego typu urządzeń klienci coraz częściej zwracają uwagę na zagadnienia dotyczące IT, czyli tzw. Przemysłu 4.0. Oprócz tego, że maszyny mają być wydajne i bezawaryjne, to nasi partnerzy życzą sobie tego, by móc pozyskiwać jak największą liczbę danych. Co ważne, maszyny oferowane przez Mitegrę, są do tego przystosowane. Naszą kadrę w większości stanowią wysoko wykwalifikowani inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem. Naszym produktem nie jest produkt masowy. Nie tworzymy zatem sztampy na wiele lat. Podchodzimy do każdego klienta indywidualnie, dzięki czemu oddajemy i wdrażamy jednostkowe projekty zawansowane technologiczne.

Jak zatem kształtują się Państwa plany na dalszą i bliższą przyszłość?

To oczywiście stawianie na dalszy rozwój firmy, czyli zarówno poszerzanie kadry pracowniczej, jak i rozwijanie najnowszych rozwiązań i technologii dostępnych na rynku. Plany zakładają m.in. dalszy rozwój funkcji pomocniczych związanych z pozycjonowaniem detali i podglądem w czasie rzeczywistym.

Planujemy dalszy rozwój naszych systemów grawerowania laserowego w technologii 3D oraz łączenie ich z systemami wizyjnymi 2D i 3D. Chcemy pogłębić zagadnienia związane z branżą spawania laserowego w nanoskali, czyli bardzo małych detali. Bardzo poważnie podchodzimy również do wykorzystania AI (Sztucznej Inteligencji) w naszych produktach. Przyszłość zapowiada się zatem bardzo ciekawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj