Nowego typu proteza ręki pozwala na kontrolowanie wszystkich palców. Twórcy wynalazku zdołali to osiągnąć dzięki wszczepianym do ciała implantom i sztucznej inteligencji.

Innowacyjne podejście zastosowane zostało przez grupę ekspertów, kierowaną przez prof. Maxa Ortiza Catalana, założyciela Centrum Bioniki i Badań nad Bólem (CBPR) – wielodyscyplinarnej instytucji działającej w Szwecji przy Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska oraz Akademii Sahlgrenska. W projekcie uczestniczyli także eksperci z innych krajów.

Choć protezy kończyn stosuje się od dawna, to dopiero teraz, pierwszy raz w historii, osoba po amputacji ręki mogła sprawnie ruszać wszystkimi palcami sztucznej ręki.

Dotąd się to nie udawało głównie ze względu na stosowany wcześniej sposób sterowania protezą. Zwykle jej użytkownik napinał mięśnie na kikucie, a ich aktywność była analizowana przez specjalne czujniki w protezie. Pozwalało to na przykład na zaciskanie lub rozluźnianie pięści, ale precyzyjne sterowanie dłonią było poza zasięgiem pacjenta. Protezy były przy tym montowane do zachowanej części ręki za pomocą rękawa, który nie gwarantował pełnej stabilności, trwałości połączenia ani wygody.

Proteza montowana jest do ciała z pomocą umieszczanego bezpośrednio w kości implantu, co zapewnia trwałość i wygodę. Po drugie w tkankę wszczepiane są czujniki, które odczytują aktywność nerwów i przekazują odpowiednie sygnały do protezy. To umożliwia dużo większą precyzję ruchów.

www.naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj