Naukowcy prześcigają się w opracowaniu coraz to nowszych metod skutecznie poprawiających klimat. Tym razem badacze opracowali całkiem nowe rozwiązanie. To szczepionka, której celem ma być obniżenie emisji metanu przez trawiące krowy.

Przedstawiciele ArkeaBio zaprezentowali swoje odkrycie w trakcie dorocznego zjazdu American Society of Animal Science w Calgary w Kanadzie. Podczas wstępnego badania przeprowadzonego na 10 krowach opracowana przez amerykański start-up prototypowa szczepionka pozwoliła obniżyć emisję metanu o 12,9 procent. Kolejne badanie przeprowadzone na 14 krowach rozpoczęło się w czerwcu tego roku i nadal trwa, zaś wczesne wyniki sugerują, że obniżenie emisji metanu może się utrzymać co najmniej przez trzy miesiące. Dla naukowców obniżenie emisji metanu jest ważne z kilku istotnych powodów. Metan przyczynia się bowiem do wytworzenia efektu cieplarnianego w znacznie większym stopniu niż taka sama ilość dwutlenku węgla. Rolnictwo zaś jest największym źródłem spowodowanego przez człowieka zanieczyszczenia metanem na świecie, co w dużej części wynika z wydalania gazów przez trawiące bydło.

Czy szczepionka będzie bezpieczna?

Badacze podają, że szczepionkę planują wprowadzić na rynek w ciągu 3 lat. Ta ma stymulować układ odpornościowy przeżuwacza do wytwarzania obecnych w ślinie przeciwciał oddziaływujących na bakterie zamieszkujące układ pokarmowy. Szczepionka powinna zmniejszać emisję metanu o 15-20 procent i być skuteczna przez okres od 3 do 6 miesięcy. Poziom emisji metanu może być także zmniejszony poprzez zmianę diety krowy poprzez podawanie dodatków paszowych, hamujących rozwój bakterii produkujących metan. Skuteczność nowatorskiego rozwiązania jest zatem w dalszym ciągu zagadką, a jego wyniki będzie można poznać dopiero za kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj