Dr Iwona Mazur z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowuje „model funkcjonalny audiodeskrypcji”. Audiodeskrypcja to usługa dostępności, której celem jest zapewnienie osobom niewidomym i słabowidzącym dostępu do treści multimodalnych, takich jak film, przedstawienie teatralne, czy wydarzenie sportowe.

Opracowywany model będzie stanowił ramy dla wielowymiarowej analizy tekstu źródłowego, której celem będzie określenie tzw. priorytetów funkcjonalnych, co z kolei wpłynie na wybór strategii audiodeskrypcyjnych. Dzięki temu odbiorcy audiodeskrypcji będą mogli przeżywać oglądane treści podobnie jak osoby widzące, na przykład śmiać się podczas komedii, czy bać podczas horroru. Model będzie uwzględniał między innymi funkcje i gatunki tekstów multimodalnych (np. film obyczajowy, reality show, reklama), cel audiodeskrypcji w konkretnym kontekście, a także potrzeby i oczekiwania osób z niepełnosprawnością wzroku.

Model funkcjonalny przyczyni się do rozwoju wiedzy w obszarze audiodeskrypcji, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Oczekuje się, że poprzez jego upowszechnienie wzrośnie świadomość społeczna udostępniania treści multimodalnych osobom z dysfunkcją wzroku, ich potrzeby będą lepiej rozumiane, a także stworzone zostanie narzędzie przydatne w nauczaniu i praktyce audiodeskrypcji. Będzie on zatem stanowił wkład w budowę społeczeństwa integracyjnego, w którym osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły w pełni angażować się w życie kulturalne i społeczne.

Model opracowywany jest w ramach projektu pt. „Osoby z niepełnosprawnością wzroku a funkcje tekstów multimodalnych: Opracowanie modelu funkcjonalnego audiodeskrypcji” finansowanego w programie Opus 24 przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt trwa trzy lata (2023-2026), a jego efektem będzie monografia w języku angielskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj