Nowe programy wsparcia dla naukowców, które będą finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), ogłosiła w czwartek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
Jak wyjaśniła FNP, celem projektów będzie rozwój badań naukowych o wysokim potencjale innowacyjnym i społecznym, a także wspieranie komercjalizacji wyników. Fundacja chce wesprzeć ponad 250 projektów z różnych dziedzin nauki, które będą realizowane w organizacjach badawczych w całym kraju.
Nowe programy FNP mają również na celu wsparcie współpracy międzynarodowej, zacieśnienie współpracy między nauką a przedsiębiorcami oraz przyciągnięcie do Polski i wsparcie najzdolniejszych naukowców w polskim środowisku badawczym.
„Nowa unijna perspektywa to wielka szansa dla rozwoju nauki w naszym kraju. Cieszymy się, że Fundacja na rzecz Nauki Polskiej będzie nadal mogła wspierać wybitnych naukowców, realizujących badania na najwyższym światowym poziomie dzięki środkom, jakie są zaplanowane w programie FENG” – podkreślił cytowany w komunikacie prezes FNP prof. Maciej Żylicz.
„Nasze programy mają też pomóc budować centra doskonałości naukowej, rozwijać międzynarodowe zespoły naukowe wspierające karierę młodych naukowców oraz zacieśniać współpracę z ośrodkami badawczymi w Polsce i za granicą. Bardzo nam również zależy na tworzeniu w Polsce atrakcyjnych miejsc pracy zarówno dla polskich badaczy, jak i dla tych, którzy pracują obecnie za granicą niezależnie od narodowości” – dodał.
Naukowcy będą mogli zawalczyć o środki w ramach programów: FIRST TEAM (łączny budżet 253 mln zł), Proof of Concept (102 mln zł), Międzynarodowe Agendy Badawcze (445 mln zł), TEAM-NET (178 mln zł). Fundacja planuje też uruchomienie programu PRIME. Będzie on, jak podaje FNP, unikalną w Polsce ofertą dla naukowców, którzy stworzą zespoły projektowe zdolne do wprowadzenia pomysłu na rynek w dowolnej formie, zwłaszcza poprzez założenie spin-offów.
Nowe programy mają być finansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O środki będą mogli starać się naukowcy i grupy naukowców reprezentujący wszystkie dziedziny wiedzy, prowadzący wysokiej klasy badania o dużym potencjale komercjalizacji. Finansowanie będzie przyznawane w drodze konkursu.
www.naukawpolsce.pl