Na świecie od około 10 lat popularnością cieszą się programy komputerowe wspierające funkcje poznawcze, kierowane do seniorów.

Oprogramowanie powstające w projekcie GRADYS różni się jednak od obecnie proponowanych na rynku. – Wchodzimy w nową jakość. Odwołujemy się do tego, co prawdziwe, a nie sztuczne, abstrakcyjne. Większość z dostępnych obecnie ćwiczeń nie obejmuje materiału z życia codziennego. To, co jest naszą zdecydowaną nowością, to wykorzystanie tzw. paradygmatu ekologicznego. Projekt koncentruje się na wykorzystaniu czynności, które są bliskie osobom starszym i mają bezpośrednie przełożenie na ich funkcjonowanie. Nie spotkałem się jeszcze w literaturze z zastosowaniem technologii 3D dla seniorów w tak szerokim zakresie – podkreśla prof. Paweł Izdebski, kierownik projektu, którego liderem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Mieszczący się na uniwersytecie Instytut Psychologii jako jeden z nielicznych ośrodków badawczo-naukowych w Polsce zajmuje się zagadnieniami związanymi z możliwością stymulacji funkcjonowania poznawczego starszych.

Profesor Izdebski zauważa, że w naszym kraju na temat sprawności umysłowej seniorów do tej pory mówiono niewiele. Na sprawność tę składają się m.in.: pamięć, uwaga i funkcje językowe oraz wzrokowo-przestrzenne. U osób starszych funkcje te słabną z wiekiem. Mamy wówczas do czynienia, w skrajnych przypadkach, z otępieniem lub, w pozostałych, z zauważalnym pogorszeniem aktywności i samodzielności w życiu codziennym.

Z racji postępujących zmian w strukturze demograficznej Polski seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną. Podczas realizacji projektu powstanie oprogramowanie kompatybilne z systemem wirtualnej rzeczywistości Oculus. Autorzy projektu zakładają, że oprogramowanie to ze względu na swój terapeutyczny i profilaktyczny charakter znajdzie praktyczne zastosowanie nie tylko w instytucjach zajmujących się opieką medyczną, geriatryczną, psychologiczną, ale także wśród osób prywatnych. Obecnie w projekcie rozpoczyna się etap badania efektywności treningu z wykorzystaniem zaprojektowanego oprogramowania.

Natalia Osińska

logologo_innowacje_spoleczne

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj