W dzisiejszych czasach postęp naukowy i technologiczny niejako zmuszają naukowców do ciągłego poszukiwania nowatorskich, bardziej wydajnych materiałów, aby wykorzystać je w określonym celu. Niewątpliwie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin techniki jest organiczna elektronika.

Ta gałąź techniki jest nierozerwalnie związania z projektowaniem i syntezą nowych cząsteczek organicznych, które w konsekwencji mogą być wykorzystywane m.in. jako warstwy przewodzące w urządzeniach typu OLED, OFET czy OPV. Jeśli chodzi o urządzenia OLED, mamy z nimi do czynienia na co dzień, i można śmiało stwierdzić, że technologia ta jest „technologią przyszłości”, mówi mgr Aneta Kurpanik odpowiedzialna za projekt pn. „Rozbudowa symetryczna 3.9 dipodstawionych perylenów via reakcje cykloaddycji – nowe struktury nanografenowe”.

Jej początki sięgają roku 1987, kiedy to zbudowane zostało pierwsze urządzenie typu OLED. Obecnie rynek elektroniki został całkowicie zrewolucjonizowany nie tylko przez małe wyświetlacze OLED w takich urządzeniach jak telefony komórkowe, inteligentne zegarki czy bransoletki, tablety, ale także telewizory oraz inne oświetlenie (np. światła samochodowe).

Swoje zainteresowania naukowe skupiam głównie na syntezie perylenów oraz jego pochodnych, które to znajdują potencjalne zastosowanie w organicznej elektronice, m.in. jako emitery w warstwach aktywnych w organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Dodatkowo, w swoich badaniach wykorzystuję obliczenia kwantowo-chemiczne w celu lepszego zrozumienia relacji struktura-aktywność wybranego związku, mówi naukowiec.

Na co ukierunkowany jest projekt?

Projekt poświęcony jest syntezie nowych rozbudowanych perylenów, które można rozważać jako funkcjonalizowane nanografeny o potencjalnym zastosowaniu w organicznej elektronice. Związki tego typu wykazują doskonałe właściwości fotofizyczne, dzięki czemu mogą być stosowane w urządzeniach dedykowanych organicznej elektronice. Dzięki wszechstronnej analizie wyników syntez, obliczeń teoretycznych, wyników testów preaplikacyjnych, poszerzona zostanie wiedza odnośnie do relacji struktura-reaktywność-właściwości w obrębie pochodnych perylenu, benzoperylenu, koronenu i bardziej rozbudowanych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Cele projektu realizowane są we współpracy z naukowcami należącymi do różnych grup badawczych (z dziedziny chemii organicznej, katalizy, chemii koordynacyjnej, chemii teoretycznej, fizyki i materiałoznawstwa), projekt wykazuje więc interdyscyplinarny charakter badań.

Życzymy samych sukcesów!

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj