Rozmawiamy z Prezesem Agencji Badań Medycznych dr. Radosławem Sierpińskim.

Panie Prezesie jak można zdefiniować atrakcyjność badań klinicznych w Polsce?

W naszym kraju jest to niewykorzystany rynek o bardzo dużym potencjale. Przez ostatnie lata był to traktowany był po macoszemu również z ekonomicznego punktu widzenia. Raporty, które pokazują jego istotę mówią, że jest on wart w Polsce około dwóch miliardów złotych, a szacuje się, że może być trzykrotnie więcej. Poza istotną wartością dodaną dla pacjentów jaką jest dostęp do nowoczesnych terapii, innowacyjnych rozwiązań leczniczych ważna jest również kwestia inwestycyjna. Mówimy o tym, że badania kliniczne to poniekąd inwestycja zagranicznych firm np. farmaceutycznych w polski rynek biotechnologiczny.

Państwa pomysłem jest Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Czy to przyczyni się do zwiększenia szansy pacjentów na dostęp do nowoczesnych terapii?

Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju tryb dokonany. Powstało dziesięć takich centrów, wyłoniliśmy beneficjentów, którzy uzyskali sto milionów złotych na stworzenie sieci Centrum Badań Klinicznych w największych polskich szpitalach, czy instytutach naukowo – badawczych (w drugiej połowie tego roku powstanie kolejnych pięć).

Ta sieć staje się niezwykle istotnym elementem krajowego krajobrazu, która daje pacjentom dostęp do szerokiej gamy rozwiązań innowacyjnych terapii o europejskim standardzie.

Również warto powiedzieć o niekomercyjnych badaniach klinicznych

To jedna z kluczowych działalności Agencji Badań Medycznych. W ubiegłym roku zakontraktowaliśmy ponad miliard złotych na niekomercyjne badania kliniczne. Istotna jest ta delta, ponieważ w Polsce przed powołaniem ABM nie było mowy o niekomercyjnych badaniach. Ich zadanie skupia się na pokazaniu działania danych leków, czy rozwoju nieznanych dotąd terapii. Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób skorzysta z tych innowacji. To szansa na zdrowie i życie!

Bardzo zaciekawiła mnie także terapia komórkami CAR-T, chodzi o ciężkie nowotwory, prawda?

Dotykamy niezwykle innowacyjnej gałęzi medycyny, która jest nieprawdopodobną szansą na życie szczególnie dla pacjentów w młodym wieku, mam na myśli nowotwory krwi, nowotwory onkologiczne. Mówimy tutaj o przełomie. Jestem przekonany, że kilkaset osób w naszym kraju skorzysta z tej innowacyjnej terapii.

Z czego najbardziej dumny jest Pan Prezes? Mowa o dokonania ABM

Przyświeca mi to, że kilkadziesiąt tysięcy osób może skorzystać z naszych badań klinicznych. Mówimy o konkretnych istnieniach ludzkich, które zyskały szansę na wyleczenie!

Dziękujemy za rozmowę.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj