210 milionów zł zainwestuje w polskie spółki technologiczne polsko-izraelski fundusz TDJ Pitango Ventures, który zainaugurował działalność w środę. Uruchomienie podmiotu to efekt współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

TDJ Pitango Ventures powstał w oparciu o potencjał polskiej firmy inwestycyjnej TDJ oraz izraelskiego funduszu Pitango Venture Capital, przy wsparciu środków publicznych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To komercyjny fundusz VC, którego budżet wynosi 210 mln zł. Poinformowano o tym w komunikacie NCBR.

„Korzystając z polskiego kapitału, w tym ze środków NCBR, a także wykorzystując doświadczenie zagranicznego partnera, kierujemy na rynek pieniądze, które będą pracowały na poczet kolejnych inwestycji w nowatorskie rozwiązania i produkty” – skomentował cytowany w komunikacie NCBR wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Wysokiej jakości fundusze VC napędzają inwestycje w spółki technologiczne, tworząc solidne podstawy tej części tworzonego przez rząd ekosystemu wspierania innowacji, która w perspektywie kolejnych dziesięcioleci będzie niezwykle ważna dla rozwoju gospodarczego Polski” – dodał wicepremier.

Główne obszary, na których skoncentrują się działania nowego funduszu to: big data, Internet rzeczy (IoT) i przemysłowy IoT, sztuczna inteligencja (AI) i machine learning, Enterprise Software i SaaS, a także urządzenia mobilne i media cyfrowe oraz sprzęt medyczny i zdrowie cyfrowe. Fundusz zapewni wsparcie we wczesnych, jak i późniejszych etapach rozwoju firm (seed stage, start-up, later stage expansion) m.in. przy tworzeniu biznesplanów i strategii biznesowych, w tym Go to market oraz ekspansji globalnej, fuzjach, przejęciach oraz przygotowaniu pierwszej oferty publicznej (IPO). Partnerzy biznesowi powstałego podmiotu będą mogli liczyć także na istotne wsparcie w kwestiach operacyjnych takich jak HR, finanse, obsługa prawna, informatyka czy pozyskiwanie funduszy.

Fundusz powstał w ramach programu BRIdge VC Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Program ten zapewnia publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych. W jego ramach przewidziano 192,5 mln złotych na wsparcie projektów, których celem jest rozwój gospodarki w oparciu o przemysł 4.0.

„W ramach działalności funduszu TDJ Pitango Ventures oferujemy o wiele więcej niż tylko wsparcie finansowe. Z jednej strony podmioty, w które zainwestujemy, mogą liczyć na dostęp do kompletnego wsparcia TDJ wynikającego z naszego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami. Z kolei udział w projekcie Pitango umożliwia dostęp do unikalnego w Polsce know-how i coachingu w zakresie rozwoju innowacyjnych start-upów” – mówi Tomasz Domogała, Przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski przypomina, że jednym z podstawowych celów działalności NCBR jest wspieranie komercjalizacji projektów B+R niezależnie od przyjętej przez przedsiębiorców strategii biznesowej. „Uruchomienie TDJ Pitango Ventures, w zarządzanie którym osobiście angażują się izraelscy partnerzy, to ważny krok na drodze do zwiększenia efektywności naszych działań, a zarazem kolejny element systemu wsparcia dla przedsiębiorców stawiających na innowacje” – skomentował Chorowski.

Pitango Venture Capital jest jednym z funduszy powstałych w ramach zainicjowanego w 1993 r. przez izraelski rząd programu „Yozma”. Polegał on na tworzeniu w Izraelu funduszy Venture Capital, które następnie inwestowały w nowoczesne technologie. Tym samym stworzono kompleksowy ekosystem sprzyjający rozwojowi innowacyjnych firm. Dzięki tym działaniom Izrael posiada dzisiaj drugą, po USA, najbardziej innowacyjną gospodarkę świata.

Wraz z rozpoczęciem działalności TDJ Pitango Ventures została uruchomiona strona internetowa nowego funduszu: www.tdjpitangoventures.com

To miejsce, gdzie startupy zainteresowane zgłoszeniem swojego pomysłu i uzyskaniem dofinansowania mogą rozpocząć proces aplikacyjny.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj