Ciśnienie krwi to jeden z kluczowych parametrów, z którego można wywnioskować szereg informacji na temat naszego zdrowia. Tym razem naukowcy opracowali nowatorską metodę, dzięki której w sposób nieinwazyjny będzie możliwy ciągły pomiar ciśnienia tętniczego.
Za najnowszy sposób, pozwalający na ciągły pomiar ciśnienia tętniczego, odpowiadają naukowcy z California Institute of Technology ze Stanów Zjednoczonych. Efekty ich pracy opublikowane zostały na łamach pisma „PNAS Nexus”. To metoda sonomanometrii rezonansowej, znana także jako CalTech. Ma ona pozwolić na pomiar ciśnienia tętniczego krwi w dowolnym miejscu ciała, przy czym nie będzie to uciążliwe dla pacjenta, zwłaszcza w porównaniu z umieszczaniem cewnika w tętnicy. Do pomiaru wykorzystywane będzie przenośne urządzenie o niewielkich rozmiarach, dzięki temu możliwe będzie skuteczne monitorowanie stanu pacjentów zarówno w domu, jak i szpitalu.
Ciągły pomiar ciśnienia możliwy dzięki wykorzystaniu skutecznej metody
Wspomniana już sonomanometria rezonansowa do wywołania rezonansu w tętnicy wykorzystuje fale dźwiękowe, następnie zaś korzysta z obrazowania ultradźwiękowego do pomiaru częstotliwości rezonansowej tętnicy – to zaś pozwala na dokładny pomiar ciśnienia tętniczego. Powstał już także prototyp urządzenia. Został on umieszczony w obudowie przetwornika mniejszej niż talia kart i zamontowany na opasce na ramię. Co ciekawe, naukowcy uważają, że ostatecznie urządzenie może zmieścić się nawet w opakowaniu wielkości zegarka lub plastra samoprzylepnego. Prostota pomiaru nową metodą ma pozwolić także na zastąpienie ciśnieniomierzy z mankietem w warunkach domowych, a ciągły, nie wymagający kłopotliwych czynności pomiar powinien poprawić skuteczność leczenia, dostarczając lekarzowi prowadzącemu kompletnych i wiarygodnych wyników.