O przyszłości OZE z branżowym wizjonerem

Na temat rozwoju odnawialnych źródeł energii rozmawiamy z Prezesem Centrum Energetyki Odnawialnej, Radosławem Grechem, laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 pod patronatem Prezes Urzędu Patentowego RP, dr Alicji Adamczak w kategorii „Prezes Wizjoner”.

Zakres działalności Centrum Energetyki Odnawialnej jest szeroki i bardzo interesujący – skupia się na współpracy nauki z biznesem…

Tworzymy platformę łączącą naukę z biznesem. Przenosimy efekty wypracowane na poziomie uczelni na rzecz biznesu. Ale mocno wspieramy też przedsiębiorców w realizacji ich pomysłów, szczególnie tych innowacyjnych, gospodarczo-rozwojowych. Na dzień dzisiejszy zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt projektów, na bazie których powstały konkretne produkty, które są wdrażane w firmach.

Proszę opowiedzieć o tych najciekawszych.

Jednym z nich jest wymiennik ciepła do paneli fotowoltaicznych. To urządzenie, które dodatkowo z paneli fotowoltaicznych, oprócz produkcji energii elektrycznej, generuje też ciepło. Teraz rozszerzyliśmy zakres działania jeszcze o produkcję chłodu. Czyli z promieniowania słonecznego uzyskujemy energię elektryczną, ciepło i chłód.

Czy mówimy w tym przypadku o innowacji na skali kraju czy też globalnej?

Na nasz wynalazek uzyskaliśmy patent. W tej chwili składamy kolejny wniosek do Urzędu Patentowego RP,  więc innowacje, które wdrażamy, to już skala światowa.

Czy prowadzicie Państwo jakieś nowe projekty, bo rozumiem, że cały czas Państwo dbacie o rozwój firmy, nie osiadacie na laurach?

No nie, tak na dobrą sprawę ciągle współpracujemy z przedsiębiorcami. Można powiedzieć, że w tym miesiącu kończymy realizację kolejnych projektów, gdzie powstają produkty związane z energetyką odnawialną .

Jesteśmy w trakcie negocjacji kolejnych sześciu przedsięwzięć, gdzie też będziemy opracowywać nowe rozwiązania związane z elektromobilnością. Staramy się wykorzystywać środowisko naturalne na tyle na ile się da i z niego pozyskiwać energię, po to też żeby ograniczać zużycie paliw kopalnych.

Czy jest jakiś jeden kierunek, w którym planujecie się Państwo rozwijać czy rozgałęziacie się na wiele różnych pomysłów?

Tym kierunkiem w dalszym ciągu jest energetyka odnawialna, natomiast mocno skupimy się w najbliższym czasie na usługach związanych z dyrektywą dotyczącą eco designu.

To jest dyrektywa, która nakazuje już nie tylko producentom, ale także instalatorom, weryfikować technologie, które stosują i wprowadzać wskaźniki energetyczne, wskaźniki sprawności dla tych instalacji, które są montowane.

Zarówno Pan jak i Centrum Energetyki Odnawialnej jesteście Laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018. Co dla Państwa oznacza to wyróżnienie?

Na pewno widzimy te wewnętrzne pozytywy, że zewnętrzna instytucja docenia naszą działalność. Dla nas dużym wyróżnikiem jest  fakt, że nagroda jest przyznawana pod patronatem Prezes Urzędu Patentowego. Będziemy też ten element wykorzystywali w naszej strategii marketingowej.

W najbliższych latach jakich innowacji w zakresie odnawialnych źródeł energii  mogą się spodziewać zwykli Polacy? Co takiego nowego może wejść na rynek, za co odpowiedzialne będzie Centrum Energetyki Odnawialnej?

Dzisiaj duży wpływ na rzeczywistość ma wzrost cen energii elektrycznej i produkty, które wytwarzamy, wokół instalacji fotowoltaicznych, to są obszary w który się będziemy mocno rozwijać. I rzeczywiście instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne i powszechne.

Wydaje mi się, w niedługim czasie, każdy kto będzie budował dom i będzie te instalacje wstawiał, zacznie odczuwać korzyści wynikające z energetyki odnawialnej. Upowszechnienie instalacji energetyki odnawialnej  spowoduje szybszy rozwój tych produktów, a także zmniejszanie się ich cen.

– Dziękuje za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Rozmawiała Patrycja Dzierkacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj