Rozwój sztucznej inteligencji i jego społeczne konsekwencje są tematem tegorocznego festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik. W programie wystawa, wykłady, pokazy filmowe, warsztaty. Wydarzenia planowane są między 13 a 16 września w Warszawie.

Goście Festiwalu Przemiany przez 4 dni będą mieli okazję do twórczej aktywności, rozmów i rozważań dotyczących przyszłości. Organizatorzy zaplanowali wystawę „Machina Sapiens”. Będzie na niej można zobaczyć obiekty z pogranicza nowych technologii, sztuki i nauki: m.in. projekty artystyczne stworzone przez maszyny oraz prace twórców, wykorzystujących algorytmy AI.

Na ekspozycji „Przemiany Showroom” będzie można z kolei zobaczyć sztuczną inteligencję w działaniu. Stanie tam pierwsza platforma, umożliwiająca w pełni cyfrowe przyznawanie kredytów. Będzie też aplikacja robotyczna, która na co dzień wspiera procesy technologiczne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych na całym świecie.

W programie znalazły się też wykłady. Jednym z zaproszonych gości jest prof. Luciano Floridi z Uniwersytetu Oksforda, który opowiadać będzie o przestrzeni, którą przenika zarówno rzeczywistość cyfrowa, jak i analogowa.

Z kolei Merve Alanyali, doktorantka z Data Science Lab w Warwick Business School, opowie, jak dzięki sztucznej inteligencji i obrazom z Instagrama szacować dochody w różnych częściach miasta. Wyjaśni też, jak dzięki zdjęciom z Flickra śledzić wybuchy protestów na całym świecie.

W trakcie debaty „Czy dogadamy się z AI?” dr Aleksandra Przegalińska z zaproszonymi ekspertami stworzy wizję naszej najbliższej przyszłości.

A panel „Co kryje czarna skrzynka?” będzie z kolei okazją, by porozmawiać o kwestiach odpowiedzialności sztucznej inteligencji.

Festiwal Przemiany to także bogaty program filmowy, warsztaty, spotkania i koncerty muzyki elektronicznej. Wszystko to pod hasłem „cywilizacja algorytmów”.

Festiwal Przemiany odbywa się miedzy 13 a 16 września 2018 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program: http://www.przemianyfestiwal.pl

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj