Bez inwestycji w działalność badawczo-rozwojową nie można funkcjonować na rynku!

Polska od wielu lat znajduje się w czołówce producentów powłok cynkowych w Europie. Stabilny rozwój przemysłu cynkowniczego ma swoje odzwierciedlenie w coraz częstszym wykorzystywaniu tej metody ochrony przed korozją przez różne branże w niemal każdej gałęzi gospodarki. Według statystyk przedstawianych przez Europejskie Towarzystwo Cynkownicze, w 2018 roku ocynkowano w Polsce około 806400 ton stali, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu do roku poprzedzającego. W roku 2019, a także w niestabilnym 2020 statystyki te są bardzo zbliżone i umacniają naszą pozycję na rynku cynkowniczym. W Europie lepsze rezultaty uzyskują jedynie ocynkownie w Niemczech i Włoszech. Udział Polski na tle całego kontynentu to prawie 10% cynkowanego asortymentu rocznie.

Aktualnie w FAM Opole wdrażane są rezultaty projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 pod nazwą: „Opracowanie i weryfikacja w warunkach rzeczywistych technologii przygotowania powierzchni w procesie cynkowania ogniowego”. Celem projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie innowacyjnych w skali kraju, dedykowanych rozwiązań dla przygotowania powierzchni stali przed cynkowaniem, w tym dla produktów przeznaczonych do branży budownictwa, energetyki i automotive. Projekt realizowany był w dwóch etapach. Pierwszym z nich były badania przemysłowe prowadzone we współpracy z jednostkami naukowymi, a kolejnym były prace rozwojowe, których końcowym efektem był zwalidowany w warunkach rzeczywistego wykorzystania demonstrator w postaci linii technologicznej przeznaczonej do przygotowania powierzchni w procesie cynkowania ogniowego. Efektem projektu jest technologia charakteryzująca się zwiększoną efektywnością oraz ograniczoną kosztochłonnością, w zakresie: procesu odtłuszczania i trawienia, płukania i topnikowania, a także suszenia wyrobów stalowych dostarczanych do cynkowania.

FAM Sp. z o.o. posiada 5 ocynkowni ogniowych: we Wrocławiu, Opolu, Wieluniu, Rawie Mazowieckiej oraz Obornikach i zajmuje pozycję lidera wśród dostawców usług zabezpieczeń antykorozyjnych w naszym kraju. Aby sprostać wciąż rosnącym wymaganiom Klientów oraz utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku usług cynkowniczych, należy inwestować w ciągłe doskonalenie procesów. Realizację polityki Spółki stanowi wdrażanie rezultatów prac B+R w zakresie uzyskania jak najwyższego poziomu świadczonych usług cynkowania ogniowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj