Piętnaście książek popularnonaukowych wydanych w zeszłym roku po polsku, rywalizuje o tytuł „Mądrej Książki 2017 roku”, w konkursie organizowanym przez UJ i Fundację im. Euklidesa. Główne nagrody otrzymają tylko dwie z nich – jedna w kategorii „dla dorosłych” i jedne w kategorii „dla dzieci”.
To już trzecia edycja konkursu na najlepszą popularnonaukową książkę roku. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas gali finałowej 19 kwietnia w auli Collegium Novum UJ.
W konkursie przyznane zostaną dwie nagrody główne: „Mądra Książka 2017” i „Mądra Książka dla dzieci – 2017”. Przyznane będą też trzy wyróżnienia: nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki, nagroda społeczności akademickiej UJ (już wkrótce start głosowania na UJ) i nagroda internautów w głosowaniu na stronie krakow.wyborcza.pl.
Coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową organizuje Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa. „Zapraszamy czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie” – piszą organizatorzy.
W kategorii „Mądra Książka 2017 roku” nominowane zostały: „Gen. Ukryta historia” Sidharthy Mukherjee, „W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki” Marcina Rotkiewicza, „Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi” Michaela Bentona, „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski” Keitha Houstona, oraz „Historia ewolucji” Steve\’a Parkera i Alice Roberts.
Nominowane są także: „Geniusz ptaków” Jennifer Ackerman, „Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta” Andrei Wulf, „A niech się brudzą” Bretta Finlaya i Marie-Claire Arriety, „Wszechświat krok po kroku” Łukasza Lamży oraz „Błyskotliwa zieleń” Stefano Mancuso.
Z kolei w kategorii „Mądra Książka dla dzieci – 2017” nominowanych jest pięć książek: „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych”, Agaty Hąci i Macieja Szymanowicza, „Zwierzęta lekarze” Angie Trius, Marka Dorana i Julia Antonia Blasco. Szansę na nagrodę mają też książki: „Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” Catherine Ripley, „Z duchem (do) teatru” Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej oraz „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” Jerzego Vetulaniego, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego.
W jury konkursu, które wyłoniło nominowanych, było dziesięć osób – naukowcy i redaktorzy strony Mądre Książki.
Szczegóły konkursu na stronie Mądre Książki http://madraksiazkaroku.pl/nominacje/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl