System sztucznej inteligencji nauczył się rozpoznawać ludzkie nastawienia. Analizując oczy człowieka, potrafi oszacować pięć głównych cech jego osobowości – tzw. wielką piątkę.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Nowe badanie opisane na łamach „Frontiers in Human Neuroscience” pokazuje, że może tak być rzeczywiście, a co więcej, że ukryte w oczach informacje o ludzkim wnętrzu mogą odczytywać nawet maszyny.

Na University of South Australia (UniSA), przy współpracy ośrodków w Niemczech powstał system sztucznej inteligencji, który radzi sobie z tym zadaniem. Poprzez analizę ruchu gałek ocznych program potrafi odczytać, czy ktoś jest np. towarzyski, sumienny czy ciekawski.

W ten sposób jest w stanie zanalizować psychikę człowieka według modelu tzw. wielkiej piątki, który obejmuje pięć głównych cech osobowości – neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.

Cyfrowa inteligencja obserwowała ruchy oczu 42 ochotników w czasie ich codziennych zajęć na uniwersyteckim kampusie, po czym porównała je z wynikami testów osobowości.

„W projekcie tym obserwowane było zachowanie oczu w naturalnych warunkach, kiedy ludzie zajmowali się codziennymi sprawami, co umożliwiło obserwację reakcji bardziej naturalnych, niż pozwoliłby na to eksperyment przeprowadzony w laboratorium” – zwraca uwagę dr Tobias Loetscher z UniSA.

Według badaczy odkrycie pomoże m.in. w opracowaniu lepiej zintegrowanych z ludzkim społeczeństwem maszyn.

„Ludzie zawsze oczekują lepszych, spersonalizowanych usług. Jednak dzisiejsze roboty i komputery nie są świadome społecznych relacji, więc nie mogą dostosować się do niewerbalnych wskazówek” – wyjaśnia dr Loetscher.

„Badanie to wnosi nowe możliwości opracowania robotów i komputerów, które będą bardziej naturalne i będą lepiej interpretowały społeczne sygnały człowieka” – twierdzi badacz.

Więcej informacji: http://www.unisa.edu.au/Media-Centre/Releases/2018/Artificial-intelligence-can-predict-your-personality-simply-by-tracking-your-eyes/#.W18U6cIyXIV(PAP)

Źródło:http://naukawpolsce.pap.pl/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj