Rolę peptydów oraz ich zastosowanie przybliżyła Profesor Beata Kolesińska, naukowiec Politechniki Łódzkiej.

Peptydy odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, posiadają m.in. szereg zastosowań w medycynie. W Polsce temat peptydów zgłębia kilka ośrodków badawczych. Wśród nich można wymienić Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, wszystkie uczelnie wyższe we Wrocławiu oraz Politechnikę Łódzką. Członkowie wszystkich grup badawczych zrzeszeni są w European Peptide Society, na której czele stoi m.in. Beata Kolesińska, pełniąca funkcję Sekretarza. To miejsce do rozmów, rozwoju i poszukiwania nowych partnerów – podkreśla Profesor.

Zebrane doświadczenie procentuje na wielu płaszczyznach. Doskonale wie o tym grupa naukowców z Peptide Team Tul, działająca na co dzień we wspomnianej już wcześniej Politechnice Łódzkiej. Na czele grupy badawczej także stoi Profesor Beata Kolesińska, która bada peptydy pod wieloma kątami, m.in. analizując możliwość wykorzystania ich w leczeniu przerzutów nowotworowych do tkanki kostnej. Realizujemy obecnie wiele badań, te dotyczą chociażby procesu włóknienia, zachodzącego w ciele człowieka To swoista gra peptydowa – z jednej strony stymulowanie białek, z drugiej zaś ich hamowanie, w celu utrzymania właściwej równowagi w organizmie – dodaje.

Zespół Peptide Team Tul ma na swoim koncie realizację licznych projektów. Obecnie w dalszym ciągu kontynuuje zadania związane z medycyną regeneracyjną, m.in. dotyczące stopy cukrzycowej. Projekty chcemy poszerzyć o badania IN VIVO na modelach zwierzęcych, jak i badania kliniczne w późniejszej fazie – podkreśla naukowiec.

Pionierskie i innowacyjne badania, prowadzone przez zespół Pepitde Team Tul możliwe są oczywiście dzięki rozbudowanej infrastrukturze – to nowoczesne laboratoria, ale także lub przede wszystkim, wyszkolona i ambitna kadra naukowa. Praca naukowców z Politechniki Łódzkiej to bez wątpienia misja, której owocem są konkretne rozwiązania dla różnych grup pacjentów. Zespołowi poza pracą badawczą, skutecznie udaje się także realizować prace usługowe dla przemysłu oraz walczyć z licznymi stereotypami, które od lat przylegają do jednej z kluczowych dziedzin nauk, jaką jest chemia. Bez wątpienia wyróżnia nas chęć rozwoju oraz otwartość na wiedzę, ale także na współpracę. Wszystkie te czynniki pozwalają nam stale iść do przodu – podsumowuje Profesor Beata Kolesińska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj