Gminy z Mazowsza mogą liczyć na finansowe wsparcie przy przygotowywaniu programów rewitalizacji. Właśnie została podpisana umowa między ministerstwem a samorządem województwa mazowieckiego. Do przekazania będzie w sumie 7,7 mln zł. Dziś też zarząd województwa przyjął zasady przygotowywania rewitalizacji. To wszystko jest niezbędne, gdy gminy będą starać się o środki unijne na tego typu projekty.

 W nowej perspektywie finansowej UE część środków wsparcia jest skierowana na tzw. procesy rewitalizacji. Mówimy tutaj o różnych przestrzeniach zdegradowanych, np. przestrzeniach wojskowych, terenach poprzemysłowych czy terenach, które były w jakiś sposób gospodarczo wykorzystane, ale na skutek przemian gospodarczych zostały niestety zdegradowane. Rewitalizacja ma nie tylko przywrócić funkcję budynkom, ale też doprowadzić do tego, żeby były w tych obiektach nowe rodzaje działalności czy to społecznej, czy gospodarczej– wyjaśnia marszałek Adam Struzik. – I aby skorzystać z unijnych dotacji na takie działania, potrzebne są lokalne programy rewitalizacji, które muszą być przyjęte po dogłębnej analizie przez rady gmin, miast. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało samorządowi województwa prawie 8 mln zł na przeprowadzenie konkursu, który będzie wspierał tworzenie tych programów rewitalizacji. Zachęcam więc gminy do sięgania po to wsparcie.

Pieniądze te to środki unijne z tzw. pomocy technicznej. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs, w którym gminy będą mogły ubiegać się o dotację na swoją pracę nad programem rewitalizacji. Przygotowanie takich programów wymaga zawsze wsparcia ze strony ekspertów, dokładnych analiz, by dokument, który powstał, mógł być podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na działania rewitalizacyjne. Dlatego gminy będą mogły w konkursie ubiegać się o wsparcie (maksymalnie 200 tys. zł), by móc później profesjonalnie opracowywać programy dla obszarów zdegradowanych na swoim terenie.

Już 13 i 20 stycznia 2016 r. w urzędzie marszałkowskim odbędą się spotkania z przedstawicielami gmin. Będzie to świetna okazja dla samorządów, by szczegółowo zapoznać się z warunkami naboru. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce „Rewitalizacja”.

Każde z województw otrzyma, w ramach dotacji celowej, pulę środków wyliczoną w oparciu o algorytm uwzględniający kwotę środków planowanych dla każdego z województw z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz liczbę miast i wsi. Budżet na realizację konkursu wynosi 90 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj