To prawdziwy galaktyczny ewenement. Naukowcy odkryli planetę, której gęstość porównywalna jest z gęstością waty cukrowej. Jest ona o połowę większa od Jowisza, a przy tym aż siedmiokrotnie od niego lżejsza.

Za przełomowe odkrycie odpowiadają naukowcy z Belgii, a dokładnie z Uniwersytetu w Liège, którzy podzielili się nim na łamach magazynu „Nature Astronomy”. Nietypowa egzoplaneta oddalona jest o 1200 lat świetlnych od Ziemi. WASP-193b to olbrzym wielkością o połowę przewyższający Jowisza, a przy tym siedmiokrotnie mniej masywny. Badacze podkreślają, że fakt, iż posiada ekstremalnie małą gęstość sprawia, że stanowi anomalię pośród ponad pięciu tysięcy egzoplanet odkrytych do tej pory. Co ciekawe, zjawiska tego nie da się wyjaśnić za pomocą standardowych modeli napromieniowanych gazowych olbrzymów.

Zbliżony odnośnik – gęstość waty cukrowej

Badacze podkreślają że gęstość nowo odkrytej planety wynosi zaledwie 0,059 grama na centymetr sześcienny. Dla porównania największa planeta Układu Słonecznego – gazowy olbrzym Jowisz – ma gęstość równą 5,51 grama na centymetr sześcienny. Co za tym idzie, najbardziej zbliżonym pod względem gęstości materiałów do wspomnianej już planety jest wata cukrowa. Ciało niebieskie składa się głównie z wodoru i helu. W jej przypadku gazy tworzą głównie olbrzymią atmosferę rozciągającą się na dziesiątki tysięcy kilometrów. Badacze nie są jednak w stanie wytłumaczyć tego zjawiska żadną naukową teorią. WASP-193b stanowi zatem kosmiczną zagadkę. Jej rozwiązanie będzie wymagało więc zdecydowanie więcej pracy obserwacyjnej i teoretycznej.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja zdolna do… oszukiwania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj