Inteligentny system powiadomień, system pomagający w codziennym życiu osobom niesłyszącym i specjalna przystawka do wózka inwalidzkiego – to niektóre projekty, które zdobyły główne nagrody w konkursie „Technotalent” na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.

Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty, który ma wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach.

Celem konkursu – jak wyjaśniają organizatorzy – jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs ma też pokazać im, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.

Do tegorocznej edycji nadesłano w sumie 109 projektów, które oceniane były w siedmiu kategoriach. Jak co roku nagrody przyznano w kategoriach: Technika, Biznes, Inspiracje, Wyzwanie Społeczne oraz w trzech kategoriach uczelnianych: Technotalent Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Do finałów zakwalifikowano 45 projektów.

Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymują nagrody finansowe; przyznawane są też nagrody specjalne i wyróżnienia. Pula nagród wynosi 46 tys. zł. Fundatorami nagród są lokalne firmy.

W tym roku główną nagrodę w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej zdobył projekt „Anima”. To – jak mówią o nim twórcy – inteligentny system powiadomień, który wykorzystuje system Bluetooth. Do zapisania przypomnienia potrzebny jest tylko telefon, na którym zapisujemy notatkę, która aktywuje się w momencie, gdy zbliżymy się do urządzenia. „Anima” zdobył też nagrodę w kategorii Biznes.

Zwycięzcą w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku jest projekt Magdaleny Siemieniuk, który zakłada wykorzystanie syntezy witaminy B1 w leczeniu infekcji grzybiczych.

W kategorii Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zwyciężył projekt zespołu studentów i doktorów uczelni. Głównym założeniem projektu – jak mówią naukowcy – jest rozwój nowych innowacyjnych technologii medycznych opartych na wykorzystaniu komórek macierzystych, matryc biologicznych oraz materiałów kompatybilnych biologicznie.

Zwycięzcą w kategorii Inspiracje okazał się pomysł Mateusza Ołdykowskiego dotyczący stanowiska do uprawy roślin w domu. Jak wyjaśnił autor, istotą w uprawie są cykle nawadniania, uzyskane przy pomocy innowacyjnego zaworu hydraulicznego, działającego bez użycia prądu, a symulującego wstępowanie okresów suchych i wilgotnych wykorzystywanych w uprawach szklarniowych.

Główną nagrodę w kategorii Wyzwanie Społeczne zdobył projekt uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Zaprojektowali oni system, którego zadaniem będzie wspomaganie codziennego życia osób głuchoniemych oraz niedosłyszących w obrębie domu. Będzie to bezprzewodowa instalacja złożona z czujek, centrali oraz urządzeń informujących. Młodzi innowatorzy zdobyli też nagrodę w kategorii specjalnej – projekt uczniowski.

W kategorii Technika zwyciężył projekt studentów Politechniki Białostockiej „Hermes”. To pomysł zakładający stworzenie specjalnej dostawki, która zmienia wózek inwalidzki w trójkołowy, hybrydowy rower napędzany ręcznie.

Jak mówiła wcześniej PAP prezes Fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew, jakość projektów z roku na rok jest coraz wyższa, choć – jak zaznaczyła – są one na różnym etapie rozwoju.

Do poprzednich trzech edycji konkursu zgłosiło się ok. 400 uczestników, co – zdaniem organizatorów – pokazuje, że taki konkurs jest bardzo potrzebny i cieszy się dużą popularnością. (PAP)

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj