Zwieńczeniem 8 Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023 była Gala Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju, na której rozdane zostały po raz kolejny statuetki i certyfikaty „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju”, Nagrody „Naukowiec Przyszłości”, a także uhonorowani zostali laureaci „Marki Przyszłości” i nagrody „R&D Impact”. Galę poprowadził znakomity Marcin Prokop.

Ale zacznijmy od początku…

Przyszłość stoi pod znakiem cyfryzacji – z tym stwierdzeniem nie sposób się nie zgodzić. O tematach związanych z cyfrową transformacją podczas konferencji branżowej rozmawiali eksperci, którzy w codziennej pracy spotykają się z zagadnieniami z obszaru nowoczesnych technologii IT, zaawansowanych systemów informatycznych takich jak Internet Rzeczy czy algorytmy predykcyjne. Drugi dzień rozpoczął się o godzinie 10 a część merytoryczna potrwała aż do samej gali rozdania nagród.

Dlaczego własność intelektualna, pomimo swojego niematerialnego charakteru, ma ogromną wartość dla przedsiębiorstwa? Jakie generuje zagrożenia? W konferencji pn. „Rola własności intelektualnej w budowaniu innowacyjnej gospodarki” prelekcje wygłosili m.in. Magdalena Maksimowska z JWP Rzecznicy Patentowi Dorota Rzążewska sp.k., Tomasz Stypułowski Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii z Politechniki Białostockiej oraz Marek Oleksyn z Kancelarii Sołtysiński Kawecki&Szlęzak.

Samorządy stanowią podstawową jednostkę, z których zbudowane jest państwo polskie. Zarządzanie nimi to wielka odpowiedzialność, ale również niepowtarzalna szansa na rozwój i realny wpływ na poprawę jakości codziennego życia każdego mieszkańca. Przedstawiciele Samorządu Terytorialnego zaprezentowali swoje wizje zarządzania innowacyjnym miastem.

Czym są kompetencje przyszłości? Odpowiedź na to pytanie zmienia się wraz z rozwojem technologii i trendów. Edukacja-biznes i rynek pracy to kolejne zagadnienia charakteryzujące tematykę Forum Inteligentnego Rozwoju. W debacie swoje poglądy i opinię wymienili Profesor Agnieszka Ludwików, Profesor Łukasz Arendt oraz Doktor Bartosz Sobotka.

Nie zapomnieliśmy także o kobietach nauki, które swoimi badaniami zmieniają świat na lepsze. Uczestniczki wypowiedziały się o sytuacji kobiet w nauce: wadze zaangażowania w działalność badawczą, rozwoju potencjału naukowego i konieczności zwiększenia udziału kobiet-naukowców w środowisku naukowym.

W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, znanej jako Przemysł 4.0, liderzy stoją przed nowymi wyzwaniami. Nie wystarczy być jedynie dobrym menedżerem czy ekspertem w swojej dziedzinie. W Power Speechu: Lider 4.0 czy Inteligentny Lider – Dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności opowiedział o umiejętności przewidywania zmian, adaptacji do nowych technologii oraz kierowaniu zespołami w coraz bardziej złożonym i dynamicznym środowisku.

Gmina Uniejów – współorganizator 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023 – to lider na polu wykorzystania źródeł odnawialnych w sektorze municypalnym. Miasto jest też przykładem realizacji celów inteligentnego rozwoju. O aspektach realizowanych przez gminę Uniejów zadań na konferencji „Gmina Uniejów jako przykład inteligentnego rozwoju i wykorzystania źródeł odnawialnych w sektorze municypalnym” opowiedział Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu spółki ESOLEO.

Inspirujące kobiety to nie tylko nauka, przedstawiały ich siłę w biznesie! Zaprezentowaliśmy tętniącą życiem debatę, omawiającą sens działań kobiet, ukazującą holistyczne podejście do prowadzenia biznesu, nie zamykając się wyłącznie na organizację, a stawiając na jednostkę i jej rozwój.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera realizację Europejskiego Zielonego Ładu i dlatego uruchomiło szereg przedsięwzięć badawczych ukierunkowanych na opracowanie nowych rozwiązań i technologii na rzecz zielonych innowacji. NCBR jako Zamawiający definiuje problem badawczo-rozwojowy wynikający z realnych potrzeb polskiej gospodarki, a zainteresowane podmioty uczestniczą w procesie, którego efektem końcowym jest wdrożenie opracowanego rozwiązania, niedostępnego dziś na rynku. Za realizację formuły zamówień przedkomercyjnych NCBR zostało wyróżnione europejską nagrodą European Innovation Procurement Awards (EUIPA).

Każde z przedsięwzięć NCBR stanowi silny impuls do stworzenia technologii o cechach przewyższających te dostępne obecnie na rynku. Budżet przeznaczony na te działania to około 300 mln zł za które, w ramach łącznie ponad 50 umów z wykonawcami, powstają 22 demonstratory na terenie całej Polski. Wdrażane i planowane są kolejne przedsięwzięcia.

Na pytanie – Jak wciągnąć rynek w rywalizację na rzecz zielonej gospodarki? Odpowiadali Barbara Rzepkowska Ekspert w projekcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Doktor Ewa Krasuska Doradca Strategiczny, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Doktor Mariusz Skwarczyński, Kierownik projektu „Wentylacja dla szkół i domów”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Michał Oleszko Kierownik projektu „Technologie domowej retencji”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Andrzej Gutowski, Ekspert Operacyjny, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Ukoronowaniem i zwieńczeniem 8. Forum Inteligentnego Rozwoju, wzbudzającym najwięcej emocji wśród gości FIR była gala rozdania nagród – ostatni akcent tegorocznej edycji. O godzinie 20:00 prowadzący galę Marcin Prokop wygłosił własną prelekcję pt. „Odróżnij się albo znikniesz, czyli jak budować swoją wyjątkowość, zarówno w kontekście brandu, jak i marki osobistej.”

Odróżnij się albo znikniesz, czyli jak budować swoją wyjątkowość, zarówno w kontekście brandu, jak i marki osobistej. W rzeczywistości, mocno opartej na mediach społecznościowych oraz zdalnej komunikacji, każdy z nas – chcąc nie chcąc – staje się osobą publiczną. Pojawia się więc konieczność świadomego i skutecznego zarządzania własnym wizerunkiem, reputacją, wartościami z jakimi chcemy się kojarzyć. Wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas 20 lat w mediach i showbusinessie, Marcin podzielił się wskazówkami i narzędziami, w jaki sposób przełożyć je na praktykę osób pracujących w rozmaitych branżach, w relacjach z innymi ludźmi.

Około godziny 20:40 przeszliśmy do punktu kulminacyjnego – gali rozdania nagród.

Jako redakcja „Rzecz o Innowacjach Wideo” przygotowaliśmy dla Państwa wiele fascynujących rozmów, które Sebastian Wach przygotował wraz z zespołem realizatorów, montażystów i dźwiękowców w specjalnie zaaranżowanym studio „Rzecz o Innowacjach”.

W imieniu partnera medialnego sekcji „Rzecz o Innowacjach” dziękujemy za wspólnie spędzony czas, to było niesamowite przeżycie być i rozmawiać z Państwem nie tylko przed mikrofonem, ale również w kuluarach samego wydarzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj